עברית  |  English  |  
הצטרפו אלינו לפייסבוק  |  לקבלת תמיכה: 03-6708811  |  

שאלות נפוצות
   
 כיצד אמנע מלהיכנס לכת?
 איך נזהרים מכתות? לא כל כת באמת נראית ככזו, ולרבות יש "קבוצות חזית" בעלות דימוי תמים.
 אמרו לי בקבוצה אליה אני שייך שלשלם עבור קורסים וסדנאות זה מקובל, כי לא מקבלים שום דבר בחינם. זה נשמע הגיוני.
 מה רע בחברות בכתות? האנשים שאני מכיר בכתות דווקא אומרים שטוב להם ככה.
 אני מרגיש שאיש לא יכול לעבוד עליי. האם יש אדם ששטיפת מוח לא עובדת עליו?
 הבטיחו לי שאם אתרום את כספי לכת אגיע לתובנות מיוחדות. איך אדע אם זה נכון?
 מכר שלי/קרוב משפחה נמצא בכת, איך אני משכנע אותו לצאת?
 איך אוכל לקבל סיוע מקצועי, עבורי או עבור בן משפחה או חבר?
 האם כל הכתות מזיקות?
 מיהם האנשים הפגיעים ביותר לגיוס לכתות?

מספר עמודים: 3
הקודם    1  2  3    הבא   

כיצד אמנע מלהיכנס לכת?
אל תתפתה לכל מי שמציע פתרונות מהירים וקלים לבעיות בחיים - בעיות פרנסה, זוגיות, תקשורת, ילדים, הצלחה וכו'. אם הכת מנסה לגייס אותך דרך קבוצת חזית כגון ייעוץ עסקי, עזרה בלימודים לילדיך, גמילה מסמים ועוד, עליך לשים לב לדברים הבאים:
  1. שיטה של איש אחד (הספרים הנלמדים הם רק שלו, השיטה היא רק על שמו). לא מסתמכים על שיטות של אחרים.
  2. מופעל עליך לחץ לחתום על מסמכים, להתחייב לשלם מראש.
  3. אם אתה חותם על מסמך, שים לב שאין סעיף שלפיו הייעוץ או העזרה ניתנים רק בתנאי ש"תמלא אחר כל התנאים המתבקשים על ידי היועץ". בדרך כלל זהו פתח לחייב אותך לעבור סדנאות וקורסים בכת (תמורת תשלום נוסף מצדך). כמו כן היזהר מיועצים (בעיקר יועצים עסקיים) שמבקשים ממך "יד חופשית" בעסק שלך כדי שהייעוץ יהיה במיטבו. ככלל, בקשת התחייבות מראש מבלי לדעת למה מתחייבים צריכה להדליק נורת אזהרה.
  4. שימוש באמצעים מניפולטיביים של איומים, הפחדה, מניעת מידע, בידוד וכו'. אם אתה חושד שנתקלת בקבוצה כזאת, פנה אלינו לייעוץ.

Up

איך נזהרים מכתות? לא כל כת באמת נראית ככזו, ולרבות יש "קבוצות חזית" בעלות דימוי תמים.
כאמור, ישנם סימנים מובהקים לכתות ואף לכתות מסחריות. קבוצות חזית יכולות לטעון שייעודן הוא טיפול בתחלואי החברה. ישנן קבוצות שמטפלות במכורים לסמים, בפושעים, בתלמידים עם קשיי למידה וכו'. אם יש לקבוצה מנהיג אחד שעליו היא מבססת את כל התאוריה שלה, אם היא שוללת שיטות אחרות, אם היא מבקשת התמסרות מלאה לשיטה - יש להניח שמדובר בכת.

Up

אמרו לי בקבוצה אליה אני שייך שלשלם עבור קורסים וסדנאות זה מקובל, כי לא מקבלים שום דבר בחינם. זה נשמע הגיוני.
זוהי הטעיה שבה נוקטות כתות רבות. הדבר היה נכון אילו היה מדובר בתשלום קבוע שאינו משתנה, אילו לא היו דוחקים בך לעבור עוד ועוד סדנאות, ואילו לא היו אומרים לך שבלי להמשיך הלאה, לא יעזור לך מה שלמדת עד כה.

Up

מה רע בחברות בכתות? האנשים שאני מכיר בכתות דווקא אומרים שטוב להם ככה.
מחקרים בנושאי כתות הראו פגיעות נפשיות קשות באנשים שנמצאים בכתות, תלות גמורה בגורו או בקבוצה וכן תלות כספית. מעבר לכך, אנשים בכתות עוברים שטיפות מוח עד כדי כך שהם מכחישים את רגשותיהם ותחושותיהם האמיתיות. אנשים בכתות עוברים לעיתים שעבוד קשה, הם נדרשים לעבוד שעות ללא הפסקה, לתרום עוד ועוד מכספם, עוברים השפלות נפשיות כעונש על שלא השיגו את ה"רמה" שלהם בכת וכו', ואולם בכת מסבירים להם שהכל נעשה רק לטובתם, כדי שיוכלו להשיג את האושר הנצחי, ואם יצאו מהכת יהיו אומללים.

Up

אני מרגיש שאיש לא יכול לעבוד עליי. האם יש אדם ששטיפת מוח לא עובדת עליו?
לכתות מומחיות גדולה בשטיפות מוח, ולא כל השיטות דומות. יש מנהיגי כתות כאלה שמשתמשים בהיפנוזה, אחרים בהסברים שנשמעים הגיוניים לחלוטין. אדם יכול בקלות להיתפס לקביעות של הכת ולהאמין שלא שטפו לו את המוח. הדרך לבדוק את עצמך תהיה לשים לבאם לפתע אתה מתחיל לדבר במונחים של הכת, אם התשובות לשאלות ששואלים אותך נלמדו בכת ואינן תשובות אישיות שלך שאתה חשבת עליהן, אם אתה חש שאין בך שום ביקורת כלפי הקבוצה.

Up

הבטיחו לי שאם אתרום את כספי לכת אגיע לתובנות מיוחדות. איך אדע אם זה נכון?
שלמות רוחנית ואושר אי אפשר לרכוש בכסף. בקשות חוזרות ונשנות לכספים מעלות חשד להונאה.
התבונן בחברי הקבוצה ובמיוחד במנהיגים או במנהיג. האם הוא מטיף למשהו שאינו מקיים? האם הוא מתרגז ומתפרץ על אחרים? אם התנהגותו אינה תואמת את הדבר שאליו הוא מטיף, ואם הוא בעל מידות רעות ובנוסף מבקש כסף כדי לעזור לך להגיע לתובנות, כביכול, התרחק ממנו מיד. אדם זה רוצה אך ורק בכספך ולא אכפת לו כלום מאושרך.

Up

מכר שלי/קרוב משפחה נמצא בכת, איך אני משכנע אותו לצאת?
לא פשוט להוציא אדם מכת. ישנם מומחים לדבר והדבר הטוב ביותר שתוכל לעשות הוא לחפש עזרה מקצועית כצעד ראשון, לפני כל יוזמה עצמאית. הניסיון מראה שאדם שנמצא בכת אינו פתוח לשמוע כל ביקורת עליה, ולפיכך כל ניסיון שכנוע, גם ההגיוני ביותר, לא יועיל.
הדרך היחידה לעזור לאדם לצאת מכת היא לפתוח בפניו את הבית והלב, לתת לו מרחב, להעניק לו הרגשה שאוהבים אותו, ולהקשיב לו מבלי לשפוט את הקבוצה שבה הוא נמצא. אם יחוש בטוח בחברתך, הוא ישתף אותך במה שעובר עליו, גם בדברים השליליים. כדי לסייע לו לצאת מן הכת, עליך ללמוד עליה כמה שיותר. בעזרת הדרכה נכונה ממומחה, תוכל לטעת בו ספקות לגבי הדרך שבחר, מבלי להפסיק להראות את אהבתך וקבלתך אותו.
אמץ גישה סקרנית לגבי הכת, כאילו היית מגויס פוטנציאלי. שאל שאלות באופן ידידותי, והתעקש לקבל תשובות מדויקות ולא הכללות ודיבורים מופשטים. בקש לקרוא חומר, אבל היזהר מללכת לפגישות הקבוצה לפני שתכין את עצמך היטב, ורצוי עם מומחה לאותה כת. לא מעט אנשים נפלו קורבן לכתות לאחר שניסו להציל משם את חבריהם או קרוביהם.

Up

איך אוכל לקבל סיוע מקצועי, עבורי או עבור בן משפחה או חבר?
ישנם אנשי מקצוע מומחים לטיפול בנפגעי כתות ובבני משפחותיהם. במרכז הישראלי לנפגעי כתות ניתן לקבל מידע, ובמידת הצורך – הפניה לטיפול. המשרד פועל בימים א'-ה' בשעות 9 בבוקר עד 4 אחר הצהריים, ומספר הטלפון הוא 03-6708811.

Up

האם כל הכתות מזיקות?

 יש הבדלים ברורים בין חברות בקבוצה לא מזיקה, לבין קבוצה שבה מנהיג או כמה מנהיגים שולטים בשאר החברים בצורה המצמצמת את בחירתם החופשית ופוגעת בכבודם, ברכושם או בגופם. אין כל רע בהשתתפות בקבוצות שונות, גם אם הן אוחזות בדעות בלתי מקובלות, כל עוד נשמרים עקרונות של בחירה חופשית, כבוד האדם וחירותו, וחוק ומוסר. הבדל משמעותי נוסף המבדיל בין קבוצות לגיטימיות לכתות מזיקות הוא שכללי ההצטרפות לקבוצה ועזיבתה גלויים, ואין שימוש בטכניקות מניפולטיביות, באיומים ובהפחדות.


Up

מיהם האנשים הפגיעים ביותר לגיוס לכתות?
כעקרון אפשר לגייס כל אדם בכל גיל לכת. הכתות עובדות בעיקר על החולשות של בני אדם. הן פונות לנושאים בעייתיים כמו תקשורת, זוגיות, בעיות בפרנסה וכו' על מנת למשוך אנשים. קבוצות חלשות יותר כוללות בני נוער וצעירים אחרי צבא, שיש להם אנרגיה ורצון לעשות משהו מיוחד ואולי אפילו לשנות את העולם. יש להיזהר במיוחד אם אתה נתון במשבר כלשהו – פיטורים מעבודה, גירושים, אבל. בתקופות משבר אנשים נוטים באופן טבעי לחפש סיוע ותמיכה, ועלולים ליפול בידיהם של מי שינצלו את חולשתם.

Up

כל זכויות היוצרים והקניין הרוחני באתר המרכז הישראלי לנפגעי כתות שייכות למרכז הישראלי לנפגעי כתות (להלן "המרכז") או לכותבים וגופי תקשורת אשר נתנו למרכז את הסכמתם לשימוש בחומר. אין להעתיק, להפיץ, לשכפל, להציג בפומבי, לשנות, לפרסם, לתרגם, לאחסן במאגר מידע, לשדר או לקלוט באמצעי תקשורת אלקטרוני, אופטי, מכני או אחר, להעביר, למכור, להפיץ או לעשות שימוש מסחרי כלשהו, במידע, במאמרים, בסרטים, בקבצים המופיעים באתר או בכל חלק שלהם, אלא באישור מראש ובכתב מאת המרכז.

 


'המרכז הישראלי לנפגעי כתות' (חל"צ)
רח' בן גוריון 24 (בית ליגב), רמת גן
        טל:
  03-6708811, פקס: 03/6708822       
דוא"ל:
  
s.soskatot@gmail.com
 

[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]       [מפת האתר]       [יצירת קשר]

 

לייבסיטי - בניית אתרים