עברית  |  English  |  
ארכיון-לקריאת ניוזלטרים  |  הצטרפו אלינו לפייסבוק  |  לקבלת תמיכה: 03-6708811  |  
קבל ספר במתנה !


לחץ כאן
דוד הר ציון - רמהקרישנננדה
   
דף הבית >> מידע >> רשימת קבוצות ומידע נוסף >> רשימת קבוצות לפי סדר א-ב >> דוד הר ציון - רמהקרישנננדה


על פי עדויות של חברים בקבוצה הגיע למרכז לנפגעי כתות המידע הבא:

דוד הר ציון (מונטסינוס), הידוע כיום בשם סוואמי רמהקרישנננדה, עלה לישראל מצ'ילה בשנת 1970. הוא גרוש ואב לארבעה ילדים.

בשנות ה-90 פתח הר ציון שלושה מרכזים רוחניים בארץ: ברחוב שינקין בתל-אביב, במצפה רמון ובחיפה. בתחילת דרכה הקבוצה שאסף סביבו עסקה בעיקר ביוגה, במדיטציה ובחיפוש רוחני. בתקופות שונות שינתה קבוצה זו את יעדיה הרוחניים, לרוב כדי להשתיק גורמים שהתנגדו לפעילותה. כך בתקופה מסוימת חזרו חברי הכת בתשובה, לכאורה, על מנת להימנע מרדיפת ארגונים שנלחמים במיסיון. כיום הקבוצה מנהלת אורח חיים הינדי מסורתי הקרוב ל"הארי קרישנה".
דוד הר ציון מצהיר שהוא אדם "מואר" בדרגה מוחלטת, ובאמצעים פסיכולוגיים כמו גורם לתלמידיו לחוות מצבים הכרתיים שונים תוך שכנועם שזוהי הדרך להארה רוחנית. חברי הכת עוברים חניכה ומקבלים שם אחר (בדרך כלל מהפנתיאון ההינדי) המסמל את חייהם החדשים. קשרים רומנטיים בין חברי הקבוצה אסורים ללא אישורו של גורודב (שמו של הר ציון בפיהם של חברי הכת), ובכלל אין קשרי חברות בין חברי הקבוצה, ונאסר עליהם לדבר זה עם זה על יחסיהם עם הגורו או על כל דבר אשר אינו חלק מהתרגול הרוחני שלהם או מענייני תפעולו של הארגון.

שליטתו של הר ציון בתלמידיו מוחלטת. מהעדויות של מי שעזבו את הקבוצה ופנו אלינו סיפרו כי המשאבים הכלכליים שהיו ברשותם לפני הצטרפותם לכת, כמו גם הכנסותיהם בתקופת שהותם באשראם, מועברים ישירות אליו. כרטיסי האשראי שלהם היו מצויים בידיו והייתה לו גישה מלאה לחשבון הבנק שלהם.

הכת מורכבת ממעגלים של קרבה לגורו שביניהם קיים מידור. כל מעגל נפרד מהמעגלים האחרים, והאנשים הנמצאים בו יודעים "אמיתות" שונות. חברי הכת אינם רשאים למסור ל"אנשים הרגילים" ("הקרמים") שום מידע על ההתרחשויות בכת. הם מתומרנים לנתק קשרים עם בני משפחותיהם וחבריהם מן העבר על מנת להגדיל את שליטתם של הגורו ושל מעגל התלמידים הקרוב אליו בחייהם, ולמנוע מן התלמידים את האפשרות להטיל ספק במעשיו ובדבריו של הגורו או לשאול שאלות.

במסגרת תרגולי יוגה שונים בנות הקבוצה נדחקות להסכים לקיים יחסי מין עם מספר רב של משתתפים באמתלות שונות של קידום רוחני, לעיתים בניגוד לרצונן ולעיתים תוך מניפולציות קשות. הר ציון עצמו מייצר תחרות על תשומת לבו של הגורו ומקיים יחסי מין עם מרבית נשות הכת באמתלה של קידום רוחני שכביכול נובע מקרבה אינטימית לגורו.
מלבד הניצול המיני כוללים מנהגי הכת ריטואלים של השפלות קבוצתיות, שיעבוד מוחלט לאמירותיו של המאסטר, שימוש באלימות רגשית בוטה, וטכניקות נוספות של שליטה כמו מניעת שינה, הרעבה ושיגרת חיים תחת לחץ נפשי גבוה המטשטש את יכולת השיפוט והבחירה החופשית של החברים בכת.

בראשית שנות ה-2000, כאשר התברר שפעילות הכת עומדת להיחשף, ארז הר ציון את חפציו ועזב לניו-יורק, יחד עם גרעין מרכזי של תלמידיו. בשנת 2005 פורסמה כתבת תחקיר על התנהלות הקבוצה הכיתתית בתוכנית "עובדה" עם אילנה דיין.

בשנת 2012 פעלו תלמידיו של דוד הר ציון להחזרת פעילות הכת לארץ. ביניהם הגיע לארץ ניסן בולר, המכנה עצמו "שיוה-דאס". בולר הוא מתלמידיו הקרובים ביותר של הר ציון, אשר קיבל הסמכה כגורו ונשלח לישראל כדי להקים מחדש סניף בחיפה, באמתלה של פעילות רוחנית והתנסויות רוחניות לכאורה. המקום קיים שיעורי יוגה ומדיטציה ובאמצעות פעילות זו ניסה לגייס אנשים נוספים לקבוצה. הניסיון לא צלח.


קישור לאתר הקבוצה בארץ: http://www.ishitvayoga.com/html/mainh.htm

קישור לאתר הקבוצה בחו"ל: http://www.ramakrishnananda.com/

קישור לאתר של נפגעי הקבוצה: http://true-ramakrishnananda.com/

קישור למידע על הקבוצה באתר של סטיבן חסן:
http://freedomofmind.com/resourcecenter/groups/r/ramakrishnananda/
 

רוצה לדעת עוד על כתות?

קבל במתנה את הספר "איך פועלות כתות?" - לחץ כאן.

 
 

כל זכויות היוצרים והקניין הרוחני באתר המרכז הישראלי לנפגעי כתות שייכות למרכז הישראלי לנפגעי כתות (להלן "המרכז") או לכותבים וגופי תקשורת אשר נתנו למרכז את הסכמתם לשימוש בחומר. אין להעתיק, להפיץ, לשכפל, להציג בפומבי, לשנות, לפרסם, לתרגם, לאחסן במאגר מידע, לשדר או לקלוט באמצעי תקשורת אלקטרוני, אופטי, מכני או אחר, להעביר, למכור, להפיץ או לעשות שימוש מסחרי כלשהו, במידע, במאמרים, בסרטים, בקבצים המופיעים באתר או בכל חלק שלהם, אלא באישור מראש ובכתב מאת המרכז.

 


'המרכז הישראלי לנפגעי כתות (חל"צ)'
רח' בן גוריון 24 (בית ליגב), רמת גן
טל:  03-6708811, פקס: 03/6708822       
דוא"ל -
sos.katot@barak.net.il
 

[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]       [מפת האתר]       [יצירת קשר]

 

לייבסיטי - בניית אתרים