עברית  |  English  |  
ארכיון-לקריאת ניוזלטרים  |  הצטרפו אלינו לפייסבוק  |  לקבלת תמיכה: 03-6708811  |  
קבל ספר במתנה !


לחץ כאן
עדי יהווה
   
דף הבית >> מידע >> רשימת קבוצות ומידע נוסף >> רשימת קבוצות לפי סדר א-ב >> עדי יהווה

מאת: דנית קרן

הם מסרבים לקבל עירוי דם, מנתקים קשרים חברתיים ומשפחתיים, קושרים קשר הדוק עם קהילת הכת, כל פעילות בעלת אופי לאומי או חברתי היא מחוץ לתחום. מי הם חברי כת עדי יהווה.

עדי יהווה הינה כת נוצרית המוכרת גם בחו"ל ושולטת במאמיניה, במקרים מסוימים עד לכדי סיכון חייהם.

חברי הכת מסרבים לקבלת עירוי דם - גם במקרים של סכנת חיים -  ממעטים בפעילות חברתית שאינה קשורה לקהילה, לא מתגייסים לצבא, לא משתתפים בבחירות, לא מקבלים את ההמנון והדגל, לא חוגגים חגים לאומיים או ימי ציון לאומיים כמו יום השואה ויום הזיכרון ואף אינם חוגגים ימי הולדת.
יש לציין בעניין עירוי הדם, כי חברי הכת מאמינים כי דרך קבלת דמו של אדם אחר ניתן להיות מושפעים גם מאופיו, דבר שהם אינם מעוניינים שיקרה. הם מבססים מידע זה על מחקרים שונים.

הדגש בחייו של חבר בכת הוא על פעילות ההפצה, בעיקר בבישור  בדרך של ביקורי בית, פעילות המקרבת אותו אל אלוהים ואל המשיח.

 עיקרי האמונה

אמונתם העיקרית היא כי סוף העולם קרב ואנו חיים בתקופת "אחרית הימים". בזמן הקצר שנותר, מוטלת החובה לבשר את בשורת ישו, שעל פי אמונת הכת קיבל את מלכותו בשנת 1914, לאחר שהשליך את השטן לארץ.

ביום הדין הקרב ובא המאמינים האמיתיים ינצלו והרשעים יושמדו, העולם יתקיים שוב בתנאי גן עדן כשהניצולים יזכו לחיי נצח. רק 144,000 נבחרים יתקיימו בצורה רוחנית וינהלו את השלטון המשיחי על הארץ ביחד עם ישו כמשיח.

חברי הכת מאמינים כי השטן מנסה להסית באופן תמידי את בני האדם במרד נגד אלוהים.

האמונה בדתות הכזב, שאינן האמונה בדרך האמת היחידה של עדי יהווה, לטענתם, הינה אחד מכליו של השטן להטעיית בני האדם. כל המטיל ספק או ביקורת על דרכם, בין אם הוא חבר או בן משפחה, נתפס ע"י חברי הכת כאויב וכנשלט ע"י השטן.

תורתם ואמונתם של חברי הכת נשענת כולה על הלימוד של מייסד הכת, צ'ארלס טייז ראסל, השופט ג'וזף פרנקלין רטפורד ועל דבריהם של הבאים אחריהם בגוף המנהל של הכת, על פרשנותם ואישורם לגבי פסוקים בתנ"ך ובברית החדשה, בלבד.
כיום אין מנהיג אחד אלא גוף מנהל הכולל מס' אנשים המורים את הדרך.

מנהיגות הכת מדריכה את המאמינים דרך הספרות שהיא מפרסמת בתדירות קבועה, הנלמדת בזמן אספות הקהילה, שהינן אספות חובה למאמינים. הכת מתבססת בעיקר על עלונים ופרסומים שונים, כמו חוברת "המצפה", שיוצאים לאור ע"י "חברת המצפה לכתבי קודש ועלונים".

לאורך השנים, ניהלו חברי הכת את חייהם על סמך דברי מנהיגי הכת ללא מקום לחשיבה עצמאית או להטלת ספק או ביקורת. הם הושפעו מהתיאוריות על סוף העולם הקרב ובא, והושלו לא אחת כשביססו את שארית חייהם על תאריכים ספציפיים שפורסמו ע"י המנהיגים לקיום הנבואות. מתוך אמונה שלמה בדברי הארגון, כדברי אלוהים, התנהגו החברים בכת בהתאם למחשבה שהם חיים בימיהם האחרונים. בזמן הקצר שנותר, עוסקים החברים בפעילות הפצת הבשורה של הכת.

כל חבר עובר הכשרה לפעילויות השונות של הכת, ומודרך היטב בנוגע לאופן פעילות ההפצה והתמודדות מול התנגדויות. חלק מחברי הכת, אלו שהגיעו לדרגה רוחנית מספיק טובה, עוזבים כל פעילות ותעסוקה אחרת, והופכים להיות מוקדשים רק לכת ומתנדבים בה לחלוטין.

הכת מעודדת את הצעירים שלא לרכוש השכלה גבוהה, מאחר וזה בזבוז זמן להתחיל ללמוד מקצוע בזמן הקצר שנותר "לעולם הישן". גם על אדם צעיר לעסוק בפעילות ההטפה של הכת ככל האפשר בזמן הקצר שנותר.

בנוסף לניתוק החברתי ולחשדות כלפי הסביבה בגלל שלטון השטן על העולם, שמנסה בכל דרך למנוע מחברי הכת לעבוד את אלוהים, קיים מנגנון ניתוק הנקרא "נידוי". כשחבר בכת מחליט לעזוב או שמחייבים אותו לעזוב, אם ביצע מעשה שנחשב לעבירה מבחינתם, מופעל עליו נידוי והוא מוגדר ככופר נגד אלוהים וכהשפעה רעה על חברי הכת. לרוב החברים בכת, כולל משפחתו וחבריו, צריכים להתרחק ממנו ובמקרים שהוא כבר היה חבר מן המניין (טבול) אף להפסיק לקיים איתו כל קשר. זהו תהליך המונע מצב בו ספקות שנוצרו באותו אדם או ידיעות שהגיעו אליו על הכת, יחדרו לקבוצה. בנוסף, הדבר מהווה תהליך חינוכי בשביל אותו מנודה על מנת שיוכל להגיע להבנה לגבי מה הוא הפסיד בכפירה שלו. כך, יוצרת מנהיגות הכת מנגנון של בקרה ושליטה במידע שמגיע אל חבריה.

חברי הכת מאמינים שרק דרך עדי יהווה ניתן להגיע לאמת ולגאולה. וכל מי שלא נמצא בקבוצה זו ילך לאבדון.

 

  

נזקים נפשיים

 

דר' ברגמן*, במאמרו על הבעיות הנפשיות של חברי הכת, מעלה את הנטייה למחלות נפש בקרב חברי כת עדי יהווה ביחס לשאר האוכלוסייה. באחד המחקרים נראה שסטטיסטית אחוז החולי נפש בקרב חברי הכת גדול פי 10 לעומת הנתון בקרב שאר האוכלוסייה. בנוסף עולה שכ-10% מכלל המבשרים בקרב הכת נזקקים בצורה רצינית לטיפול מקצועי, אך הם מצליחים היטב להסתיר זאת מפני גורמים מחוץ לכת.

במאמרו מסביר ברגמן את הסיבות הבולטות לנזקים הנפשיים של חברי הכת, ביניהן הוא מונה את החשדות שהכת יוצרת כלפי העולם החיצון, הסוגסטיה לתופעות שטניות והפחד התמידי מפני השטן בימים האחרונים לפני יום הדין.

פחדים מסוג זה וההבנה שמי שמחוץ לארגון הוא כלי שטני בידי השטן, מביאים את חברי הכת לביצוע מעשים נוראיים, כמו מקרי רצח שהיו בקרב  חברי הכת.

 

*Why Jehovah’s Witnesses Have Mental Problems

Jerry Bergman, PhD

https://www.watchtowerlies.com/the_mental_health_of_jehovah_s_witnesses.html

 
מידע על הכת בחו"ל:
מתוך האתר של הפסיכולוג הקליני סטיב חסן:

https://www.freedomofmind.com/Info/infoDet.php?id=114

אתר כללי על כתות:

http://www.cultwatch.com/jw.html


 

רוצה לדעת עוד על כתות?

קבל במתנה את הספר "איך פועלות כתות?" - לחץ כאן.

 

 

 


אסיפת קהילה. אחת מהחובות של חברי כת עדי השם

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


המרכז בירושלים

 

כל זכויות היוצרים והקניין הרוחני באתר המרכז הישראלי לנפגעי כתות שייכות למרכז הישראלי לנפגעי כתות (להלן "המרכז") או לכותבים וגופי תקשורת אשר נתנו למרכז את הסכמתם לשימוש בחומר. אין להעתיק, להפיץ, לשכפל, להציג בפומבי, לשנות, לפרסם, לתרגם, לאחסן במאגר מידע, לשדר או לקלוט באמצעי תקשורת אלקטרוני, אופטי, מכני או אחר, להעביר, למכור, להפיץ או לעשות שימוש מסחרי כלשהו, במידע, במאמרים, בסרטים, בקבצים המופיעים באתר או בכל חלק שלהם, אלא באישור מראש ובכתב מאת המרכז.

 


'המרכז הישראלי לנפגעי כתות (חל"צ)'
רח' בן גוריון 24 (בית ליגב), רמת גן
טל:  03-6708811, פקס: 03/6708822       
דוא"ל -
sos.katot@barak.net.il
 

[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]       [מפת האתר]       [יצירת קשר]

 

לייבסיטי - בניית אתרים