עברית  |  English  |  
הצטרפו אלינו לפייסבוק  |  לקבלת תמיכה: 03-6708811  |  
קבל ספר במתנה !


לחץ כאן
בעל עסק מצליח? לידי הסיינטולוגיה - סיפורו של נועם
   
דף הבית >> מידע >> עדויות >> בעל עסק מצליח? לידי הסיינטולוגיה - סיפורו של נועם

אבי הוא אדם אדם דתי בשנות החמישים לחייו, אב לחמישה ילדים וסב לנכדים. הוא איש מבריק בתחומו, שהקים עסק מצליח. לפני שבע שנים נודע לי שהוא הולך לכנסים של סיינטולוגיה.

הגיע לידיי חומר על הבעייתיות בסיינטולוגיה, והעברתי אותו גם אליו. הוא קרא, אך לא נראה שהדברים הרתיעו אותו, ועם הזמן גיליתי שאכן, בדיוק כמו שנכתב בחומר שקראתי, הוא משתתף בעוד ועוד קורסים ומוציא יותר ויותר כספים.

בתחילה קל היה לראות את הדברים החיוביים בקשר שלו עם הארגון. המצטרפים החדשים נחשפים לרעיונות בסיסיים טובים של תקשורת עם אנשים (רעיונות המופיעים, אגב, גם ברוב הדתות הגדולות). הוא גם מתנדב ותורם מזמנו לטובת אחרים, מה שלא עשה בעבר. אף שהמטרות אינן ראויות בעיני, הרי שעצם הפעילות הפילנטרופית חיובית ביותר ואף מעוררת קנאה, למעט היותה כלי לגיוס חברים חדשים לכת.

כאשר המצטרפים הופכים לוותיקים יותר, ומשתתפים בקורסים ה"מתקדמים" יותר, הם נחשפים לתכנים מוזרים ובלתי הגיוניים – אך אז שיקול דעתם כבר נפגע. קישרתי בינו לבין אדם שהיה בסיינטולוגיה ועזב, וזה ניסה לעמת אותו עם אמירות תמוהות. "האם אתה באמת מאמין שמישהו הגיע ל'דרגה רוחנית' שאיפשרה לו לעצור את הזמן?" שאל אותו אדם את אבי. תשובתו היתה, "אם לא היית שם, אתה לא יכול לסתור את זה." כשהיה בשלבים הראשונים ניסיתי להציע לו חומר קריאה מתקדם יותר מן הספרות הסיינטולוגית, אך הוא ציית לכללי הארגון וסירב לקרוא בו עד שיגיע ל"דרגה הרוחנית" הדרושה.

בשיחות איתי, התברר לי שעבר שטיפת מוח, ובעצם אין לו כבר בחירה חופשית. הוא התחיל לחשוב ולדבר באופן חד-ממדי: טוב ורע, שחור ולבן, מבלי להכיר במורכבות החיים. כל דבר שניסיתי לדון עליו במשותף הפך לדבר פשוט ביותר. הוא אינו מאמין, למשל, שקיימים דיסלקציה או קשיים נפשיים המעכבים למידה, הכל פתיר ובקלות.

שמעתי על טכניקות האודיטינג המקובלות בסיינטולוגיה, שהן סוג של היפנוזה, והיה ברור שזה המקום שאליו מוליכים הדברים. העליתי את חששי מפני שלבי האודיטינג שהוא החל לעבור והתרעתי בפניו שהוא חושף מידע רגיש על עצמו ועל עסקיו, אך הוא התייחס לדבריי בביטול בטענה שמדובר בפתרון מקצועי של בעיות.

ניסיתי ליזום שיחה בינו לבין אנשים המתמצאים בתחום הכתות, אך נאסר עליו לדבר איתם. הצעתי שידבר עם ארגון "יד לאחים", אך הוא חשש מהם כאילו ה"רוע" שהם מקרינים ישפיע עליו.

עניין נוסף שהעליתי בפניו היה הסתירה בין אמונתו הדתית בבורא עולם ובין אמונת הסיינטולוגיה בחוצנים הכלואים בתוכנו שיצרו את העולם – הוא טען שאסור לו לשמוע את זה, כי אלה תכנים מתקדמים בסיינטולוגיה, וסירב להקשיב. עד היום הוא לא מוכן להקשיב לתכנים ההזויים שהוא עומד להיחשף אליהם בעתיד, כשהוא כבר יהיה מספיק שטוף-מוח כדי להאמין להם. סתירה נוספת בין הסיינטולוגיה ליהדות מתקיימת בנושא "האלהת" רון האברד (מייסד וממציא הסיינטולוגיה). לפי ה"מסורת הסיינטולוגית", האברד הגיע לשלב של OT15, שמשמעותו שליטה מוחלטת בכל הכוחות של היקום – כולל עצירת הזמן, בריאה וכו'. כלומר – בעצם להיות אלוקים. לפי היהדות זו ממש עבודה זרה – להאמין שיש עוד אלוקים. ניסיתי לעמת אותו עם העובדה הזו, אך כאן נגמר ההיגיון ומתחילים העיוותים בחשיבה: לא הצלחתי לקבל ממנו תשובה כלשהי לסתירה. אגב, תיאורטית כל אחד יכול – לאחר שהשקיע סכומי כסף גדולים ועשרות שנים של התקדמות – להגיע לדרגה נכספת זו. עם זאת, למרות שהסיינטולוגיה קיימת כבר כ-45 שנה בעולם, אף אדם בעולם לא הגיע לדרגה הזו וגם לא קרוב אליה.

השיחות הלכו והתדרדרו – לא היה ניתן לשוחח איתו באופן הגיוני, ובשלב כלשהו בהתייעצות עם אנשי מקצוע החלטתי לנתק איתו את הקשר, בתקווה שהניתוק מנכדיו יזעזע אותו מספיק כדי לשמוע לקול ההיגיון. אך הוא אמר מפורשות שהוא מעדיף את הסיינטולוגיה על פני ילדיו ונכדיו, עם כל הקושי.

במשך כשלוש שנים היה ניתוק מוחלט במשפחה, אך למפרע התברר לי כי הדבר דחף אותו עוד ועוד לזרועות הכת. כדי לא לאבד אותו לחלוטין, חזרתי לשמור על קשר, כשאנחנו מנסים להתנתק מן הכאב, לבנות את האמון ואת הקשר בינינו ולחזור להיות משפחה אוהבת כמו פעם.

קשר כזה קשה יותר לקיים בין בני זוג, ונישואיו לא עמדו בשינויים שחלו בו. אמי סירבה להצטרף אליו והם נפרדו. אמי לא התנגדה לתרומות ואף לא לשינויי ההתנהגות. מה ששבר אותה היה חוסר האכפתיות מהמשפחה כאשר הדבר עמד בניגוד לסיינטולוגיה.

גם מבחינה עסקית, הדברים לא צלחו. החברה שהקים, שהצליחה מאוד בעבר, הולכת ומתדרדרת במקביל למעורבותו של אבי בסיינטולוגיה. הוא מבלה ימים רבים בפעילות ההתנדבותית, ומשקיע פחות בעסק – והתוצאה ניכרת. בסיינטולוגיה מתיימרים גם להעניק ייעוץ עסקי בבעיות שונות, ועקב כך פיטר אבי את אחד העובדים הבכירים, ובמקומו מינה את אחד הבכירים בארגון, אשר מצליח בעבודתו הרבה פחות מן העובד הקודם.

עד היום, הוא העביר לארגון מאות אלפי שקלים. הוא עבר קורסים בארץ ובחו"ל, מימן פרסומים לכת על חשבונו הפרטי, ו"תרם" מאות שעות עבודה לגיוס חברים חדשים.

למען האמת, סביר להניח כי פשיטת רגל היא אולי הסיכוי האחרון שלו לברוח מאשליית הכת, במידה שהזעזוע אכן יגרום לו להבין את מצבו ולהשתחרר מן ההשפעה.

קשה לעתים לאנשים פחות קרובים להבין את הבעייתיות בהצטרפות לכתות כמו הסיינטולוגיה ואחרות. הטענה שזכותו של אדם להשתתף בפעילויות, לתרום ממרצו, מזמנו ומכספו, נכונה. אך רק כאשר מכירים מקרוב קבוצות מסוכנות, רואים שחופש הבחירה למעשה איננו קיים. בטכניקות היפנוטיות ושטיפת מוח משעבדים את האדם, ומשכנעים אותו לעשות דברים שלא היה עושה בשום נסיבות אחרות. המשך הפעילות והאפשרות לעזוב שוב אינם נתונים להחלטתו.

* שמות העדים שונו על פי בקשתם. השמות המלאים שמורים אצלנו.

 

כל זכויות היוצרים והקניין הרוחני באתר המרכז הישראלי לנפגעי כתות שייכות למרכז הישראלי לנפגעי כתות (להלן "המרכז") או לכותבים וגופי תקשורת אשר נתנו למרכז את הסכמתם לשימוש בחומר. אין להעתיק, להפיץ, לשכפל, להציג בפומבי, לשנות, לפרסם, לתרגם, לאחסן במאגר מידע, לשדר או לקלוט באמצעי תקשורת אלקטרוני, אופטי, מכני או אחר, להעביר, למכור, להפיץ או לעשות שימוש מסחרי כלשהו, במידע, במאמרים, בסרטים, בקבצים המופיעים באתר או בכל חלק שלהם, אלא באישור מראש ובכתב מאת המרכז.

 


'המרכז הישראלי לנפגעי כתות' (חל"צ)
רח' בן גוריון 24 (בית ליגב), רמת גן
        טל:
  03-6708811, פקס: 03/6708822       
דוא"ל:
  
s.soskatot@gmail.com
 

[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]       [מפת האתר]       [יצירת קשר]

 

לייבסיטי - בניית אתרים