עברית  |  English  |  
הצטרפו אלינו לפייסבוק  |  לקבלת תמיכה: 03-6708811  |  
קבל ספר במתנה !


לחץ כאןכנסיית הכסף

מאת: אביבה לורי
הארץ, 17.8.07

מאז שטום קרוז וכוכבי הוליווד גילו את הסיינטולוגיה, גם הסניף הישראלי פועל לאיתור סלבריטאים. זמר האופרה גבי שדה והאמנית מיכל רובנר הרימו תרומה להקמת מרכז מפואר על חורבות תיאטרון אלהמברה ביפו. מנהלים, אנשי עסקים ואדריכלים משננים את תורתו של רון האברד ומפרנסים מנגנון כספים משומן וסודי. ומי שצוחק, יצחק אחרון אצל קצין המוסר

איור: איתמר דאובה
 
לזמר האופרה גבי שדה היה פעם פתיל קצר. אם מישהו היה חותך אותו בכביש, הוא היה יוצא מהמכונית בעצבים ומרצה לו מה דעתו על האמא שלו. לפני שבועיים הוא חתך נהג אחר וחטף מהאיש "יא חתיכת בן זונה, איך אתה נוהג". שדה הקשיב בסבלנות, חייך לעצמו, ואף התנצל. אחר כך יצא מהמכונית ובאמצע הכביש הסואן נתן לנהג ההמום אריה בביצועו, בחינם. מה השתנה בין אז לעכשיו? הכל. שדה, מסתם אדם, הפך לסיינטולוג.

מאז שהאדריכלית סימונה בר שגיא היתה ילדה קטנה, היא היתה מקיאה ומתעלפת בלב ים ("מספיק שהייתי רק מתקרבת לאונייה"), ונמנעה כל חייה הבוגרים לשוט אפילו בירקון. לפני כמה שנים היא עברה בסידני, אוסטרליה, קורס בסיינטולוגיה וכשסיימה אותו עלתה על אונייה, והפליגה לאיי האוקיינוס השקט, בלי לחשוב פעמיים. "האונייה התנדנדה כמו משוגעת, ואני נשארתי על הסיפון, עמדתי למעלה והסתכלתי על הנוף ונהניתי מהחיים עד ששמתי לב שאני לגמרי לבד וכולם למטה שוכבים מעולפים".

איך את מסבירה את זה?

"התהליך שעברתי בקורס ניקה אצלי כל מיני שטויות מהחיים, כמו להקיא על אונייה, ומאז זה נעלם לתמיד. זאת דוגמה פיזית למשהו מאוד פנימי שקרה לי. למדתי שבמקום לסבול אפשר ליהנות מהחיים".

למשה ורשבסקי, אדריכל העיר תל אביב לשעבר, היתה במשך זמן רב בעיה במרפק. כמעט שלא היה מסוגל להזיז את היד. עד שיום אחד הוא עבר קורס בסיינטולוגיה, על אונייה בלב ים, "ואיך שסיימתי את הקורס והבנתי מה שהבנתי, פתאום כאילו נפל לי האסימון והיד התחילה לתפקד כרגיל, אחרי שנים של טיפולים קונוונציונליים שלא עזרו".

נשמע כמעט פנטסטי, אז איך זה שההמונים בכל זאת לא ממהרים לעבור קורסים בסיינטולוגיה?

"יש בזה איום על הממסד. כל התיאוריות איך לרפא גוף בעזרת הנפש, לא דרך הרפואה הקונוונציונלית, יגרמו נזק לחברות התרופות, אז מה שהם עושים זה יוצרים אנטגוניזם כלפי הסיינטולוגיה".

דורית גבאי, מומחית למסים, עוזרת לשעבר של דורון לוי, נציב מס הכנסה וסגנית מנהל מס שבח בחיפה, פגשה לפני שלוש שנים אדם ששינה את חייה. זה היה לקוח שהיה זקוק לתכנון מס בדחיפות. גבאי עשתה את המטלה בחמישה ימים והלקוח המרוצה אמר לה: "את תותחית, אבל מבוזבזת, היית יכולה להיות אימפריה, כי מה שלא מתקדם, הולך לאחור". גבאי הרגישה איך משהו בתוכה משתחרר ואמרה לעצמה: "וויי-וויי-וויי, הוא באמת צודק". הלקוח הביא לה ערימה של ספרי רון האברד, מייסד הסיינטולוגיה, והיא התחילה לקרוא. אחר כך נרשמה לקורסים בסיסיים, יחד עם בתה, שהיתה אז בת 14.

מאז גבאי היא באמת קצת אימפריה. הקימה מרכז להכשרת מנהלים לפי
תמונה ענקית של רון האברד במרכז הסיינטולוגי בתל אביב. ממדע בדיוני לכנסייה עולמית
צילום: דן קינן
שיטות הניהול של האברד אחרי שקיבלה זיכיון מ-Wise, ארגון בינלאומי של סיינטולוגים בתחום ניהול עסקים. יש לה הוצאה לאור ובית ספר למסים. "התחזקתי כלכלית", היא אומרת. "הבת שלי מדהימה בטירוף, אין לנו ויכוחים של הורמונים של גיל ההתבגרות. היא מרכזת את סניף ישראל של נוער למען זכויות אדם. אני אדם מאושר. לוקחת אחריות והולכת לעשות מה שאני יכולה למען ישראל".

פרויקט הסלבריטאים

לפני 20 שנה הוקמה בישראל ועדה בינמשרדית לבחינת הכתות, בראשות מרים תעסה גלזר, אז סגנית שר החינוך. הסיינטולוגיה הוגדרה בדו"ח הוועדה כאחת הכתות ונאסרה כניסתה למוסדות של משרד החינוך. ההוראה תקפה עד היום. ממשרד החינוך נמסר כי הוא "מתנגד להכנסתם של חומרי לימוד מטעם כת הסיינטולוגיה לבתי הספר ולקייטנות". אבל לפעמים קשה למנוע זאת, "כי הכת פועלת תוך הטעיה ושכנוע מניפולטיווי ומציעה מעת לעת אירועי חינם תוך הסתרת המהות האמיתית העומדת מאחוריהם. לאחרונה נעשה שימוש בקטינים שהפיצו לתקשורת הודעה כוזבת כאילו קיבלו אישור ממשרד החינוך".

שנים נאבקו הסיינטולוגים על הכרה חברתית רחבה. הציגו את כל היתרונות שיש בפילוסופיה הדתית-יישומית שלהם. נתנו אינספור דוגמאות איך ניצלו אנשים ברגע האחרון מאבדון. זה לא קרה עד שכמה סלבריטאים בארצות הברית נישבו בקסמה של הסיינטולוגיה והפכו אותה בבת אחת מכת מתנצלת לדת מנצחת ואת רון האברד לאלוהים בכבודו ובעצמו. טום קרוז, ג'ון טרבולטה, צ'יק קוריאה, קייטי הולמס, ליסה מארי פרסלי, ניקול קידמן ואחרים עשו לסיינטולוגיה מה שריצ'רד גיר עשה לדלאי לאמה.

ובישראל, השתקפות של התרבות האמריקאית, כל הסימנים מעידים שהטרנד כבר כאן. בורגנים שבעים מחפשים את עצמם ומצטרפים לבשורת הגאולה שהכתות מבטיחות. כתות מכל המינים והסוגים, עם עדיפות בולטת לסיינטולוגיה בניחוח הוליווד. "עוד לא היה בישראל טרנד של חיפוש עצמי אחרי תנועות מיסטיות, כמו שיש היום", אומר איש העסקים רמי פלר, שחזר בתשובה ופעיל בניסיון להוציא אנשים מכתות. "אין איש עסקים שלא הולך לקואוצ'ינג עם בודהיזם, או לסדנה לשיפור משהו עם הנזיר שמכר את הפרארי. עוד לא היתה תקופה במדינת ישראל שהיו כל כך הרבה גורוז תוצרת כחול לבן. כולם הצטרפו לביזנס כי הבינו שזה עסק מצוין".

שיחה עם סיינטולוג רצופה בעשרות אזכורים של "רון האברד אמר, כתב, המציא, חשב, קבע". האברד, הרפתקן וסופר מדע בדיוני, נולד ב-1911 בארצות הברית. ב-1949 הוא אמר: "אם מישהו רוצה לעשות מיליונים, הדרך הטובה ביותר היא לייסד דת חדשה". כעבור שנה יצא לאור ספרו "דיאנטיקה - המדע המודרני של בריאות הנפש", שהפך לרב-מכר. בספר מציע האברד טכניקה של תרפיה שמסוגלת לרפא כל חולי נפשי ויודעת להתגבר על מחסומים בדרך אל האושר. אפילו האברד לא תיכנן את ההצלחה, שקוממה נגדו את הממסד הפסיכולוגי והפסיכיאטרי. עד מהרה הוא הפך למרצה מבוקש שממלא אולמות. ב-1954 הוא ייסד בוושינגטון את הכנסייה הסיינטולוגית וכך קיבל פטור ממס על רווחיו, שתפחו והלכו.

האברד מת ב-1986 והשאיר אחריו 5,000 כתבים, בהם עשרות ספרים מתורגמים לעשרות שפות (הוא נחשב לסופר הכי מתורגם ובעל הפרסומים הרבים ביותר לפי גינס), כ-3,000 הרצאות מוקלטות וכעשרה מיליון מאמינים בכל העולם ב-170 מרכזים וכנסיות מפוארות. לא פלא שהוא יושב בצדו השני של הגשר (מונח סיינטולוגי) ומתפקע מצחוק.

את הסיינטולוגיה הביא לישראל ב-1970 פרופ' יהושפט גבעון, שלימד מתמטיקה, מדעי המחשב ופילוסופיה באוניברסיטת בן גוריון. הוא חזר מסן פרנסיסקו, שם למד סיינטולוגיה בחוג בית. "יש כאלה שטוענים שלא הייתי הראשון", הוא אומר, "ושמה שהבאתי לא היה סיינטולוגיה. אני לא יודע, אני לא היסטוריון".

המרכז לסיינטולוגיה בישראל הוא חברה פרטית שברוב מניותיה מחזיקים תאגידים סיינטולוגיים בחו"ל. בהיררכיה של הכנסייה הסיינטולוגית, המרכז הישראלי פועל תחת המרכז באירופה, הכפוף למשרד הראשי בלוס אנג'לס. מלבדו קיימים מרכזים נוספים, במקומות שונים בארץ, הפועלים באופן עצמאי להפצת התורה. בישראל, לפי הערכות המרכז, יש כמה מאות סיינטולוגים ואלפי תלמידים. אבל כפי שזה נראה בתקופה האחרונה, הארגון נמצא בתנופה, בעיקר בזכות הנחישות של העומדים בראשו לגייס לשורותיו מעצבי דעת קהל: סלבריטאים ואנשי עסקים.

אין כמעט נושא שהאברד, או יורשיו בשמו, לא טיפלו בו. כל תחום מחיינו מכוסה בהוראות הפעלה האברדיות אופייניות. משפטים קצרים וקליטים המלווים בהמחשה חזותית צבעונית וצעקנית שנראית כאילו היא לקוחה מסרטי מדע בדיוני. באחד הכתבים מ-1955 נמצאו הוראות מפורשות כיצד לצוד סלבריטאים. יש אנשים שאמריקה והעולם מקשיבים להם, אומר שם האברד. התפקיד של הסיינטולוגים הוא להעניק לאדם כזה תנאים נפלאים. ל"פרויקט הסלבריטאים" מצורפת רשימה מרשימה של כל כוכבי הוליווד באותה תקופה עם הנחיה: "אם אתה רוצה שאחד מהם יהיה הטרף שלך, כתוב לנו מיד ונדאג להשאיר לך את שדה הציד בלי הפרעה. הסלבריטאים האלה שמורים היטב מעבר לחומות גבוהות. אם תביא אחד מהם הביתה, תקבל לוחית שבה ייחרת שמך, בתמורה".

גשר בלי סוף

לפני שבועיים התקיים בקיבוץ שפיים אירוע לכבוד הוצאתם לאור של 18 ספרים חדשים של האברד. שם גם נחשף לראשונה הפרויקט העולמי - "הארגון האידיאלי" - לבניית מרכזים חדשים של הסיינטולוגיה בערים גדולות בעולם. בנייני פאר והדר שכמו הקתדרלות של ימי הביניים מדגישים את אפסותו של המאמין הפשוט. באירוע נכחו סיינטולוגים מקומיים ובני משפחותיהם, שבין השאר תרמו כסף למרכז חדש ומנקר עיניים שמתוכנן לקום בתל אביב.

במארס השנה רכש המרכז לסיינטולוגיה את הבניין שבו שכן בעבר תיאטרון אלהמברה ביפו. בהדמיה שהפיץ המרכז, בליווי הסיסמה "חופש ושלום לעמי האזור", נראה הבניין המשופץ כמו חיזיון לעניים מלאס וגאס. אמיר לוי, אחד המנהלים במרכז בתל אביב והאחראי על הדוברות, מחזיק את הקלפים קרוב לחזה. "זה עדיין לא סגור", הוא אומר. "מטפלים בזה ברמה הבינלאומית, יש משרד בחו"ל שמטפל בזה לפי הסטנדרטים שרון האברד קבע".

בעיריית תל אביב לא יודעים על כך דבר. "מדובר במבנה לשימור", נמסר מלשכת הדובר, "וכל שינוי דורש תיאום עם צוות השימור. היו פניות שונות בעבר, אבל לא הוגשה בשלב זה כל בקשה רשמית להסבת המבנה לשימוש כלשהו". עד מארס שכן באלהמברה, בשכירות, במשך כעשר שנים, תיאטרון "נוצר". גיא כהן, מנכ"ל התיאטרון, אומר שכל עניין המכירה היה אפוף במעטה של סודיות. "כל מי שניסינו לדבר איתו, לא רצה לנדב אינפורמציה. הדבר היחידי שאמרו לנו הוא שהבניין נמכר לגוף מחו"ל ושמתכננים להפוך אותו למכללה". על הקשר עם כהן ו"נוצר" היה אחראי, מטעם הרוכשים החדשים, עו"ד גור פינקלשטיין. פינקלשטיין גם חתום בנסח הטאבו של אלהמברה על הערת אזהרה. ממשרדו נמסר שהוא נמצא בחופשה ושאין אפשרות להשיגו.

ברשימת התורמים לפרויקט הבניין היו האמנית הבינלאומית מיכל רובנר, גבי שדה, מרים זוגלובק (אשתו של חנן זוגלובק, מבעלי המניות של זוגלובק, שהצטרף לסיינטולוגיה), דורית גבאי ובתה, ועוד. גבי שדה לא יודע שהוא תרם לבניין החדש. "אתה תורם לארגון הגג ולא לפרויקט ספציפי", הוא אומר.

כמה תרמת?

"לא הרבה. פחות מ-10,000 דולר. אני שמח לתרום. אני יודע שהם עושים עבודה מדהימה עם ילדים באפריקה, והבניין החדש בברלין - זה עלה הון. זה עושה לי טוב, וזה טוב לרואה החשבון שלי, מה אכפת לי? אני מקבל חשבונית שמוכרת כהוצאה למס הכנסה".

מיכל רובנר מסרה באמצעות יעל לוטן, היח"צנית שלה וסיינטולוגית בעצמה, שהיא בשלב זה אינה מעוניינת להתייחס לנושא "ולא להופיע בכתבה כזאת. כשהיא תחליט לדבר, היא תספר הכל", אמרה לוטן.

הסיינטולוגיה היא דת בעלת שני מסלולים, מסלול מעשי ומסלול רוחני. ההתקדמות בסיינטולוגיה משולה להליכה על גשר שיש לו התחלה ואמצע אבל אין לו סוף, ומכאן ההבטחה לחיי נצח. "הגשר אל החופש המוחלט", אומרים בסיינטולוגית ומתכוונים לכך שכל קורס הוא עוד שלב בגשר. הקורסים הראשונים זולים יחסית ומחירם נע בין מאות שקלים לאלפים. הקורסים המתקדמים עולים עשרות ומאות אלפי שקלים והם מלווים בתהליך שנקרא בסיינטולוגית "אודיטינג".

התהליך משול לטיפול אצל פסיכולוג, רק שלאודיטור (יועץ רוחני בסיינטולוגית) אין הכשרה מקצועית לטפל באנשים. האודיטינג נעשה באמצעות אי-מטר, המצאה של האברד: שתי פחיות מחוברות בכבל לשעון עם מחוג, שאותן מחזיק הפציינט בשתי ידיו בזמן שהוא עונה על שאלות. ברגע שאחת השאלות מעוררת אצל המטופל אי נוחות והוא חש במצוקה, נע המחוג על הסקאלה ומבשר לאודיטור איפה עליו להתערב ובמה לטפל. בסוף כל שלב יש בחינות וההתקדמות מותנית ביכולת לעמוד בהן. מי שלא מצליח, חוזר לנקודת ההתחלה, משלם שוב וממשיך להתקדם על הגשר.

גבי שדה גילה את הסיינטולוגיה לפני שבע שנים ומאז הוא נוסע כל יום בדרך אל האושר ומרגיש שיחיה לנצח. "אחותי סנדרה (השחקנית סנדרה שדה, אשתו של מוני מושונוב) שמעה מחברתה סימונה בר שגיא, סיינטולוגית מדופלמת, על הסיינטולוגיה. היא הלכה לכל מיני הרצאות וכל כך נתפסה לזה ששלחה גם אותי. בינתיים היא יצאה ואני נתפסתי חזק".

למה נתפסת?

"המקצוע שלי זה בורדל מהלך, מלא דברים לא אתיים, תככים, וזה תמיד עשה לי לא טוב. חיפשתי כלים להתמודד והגעתי לסיינטולוגיה, הכלי האולטימטיווי נגד גורמים שאוהבים לדכא אמנים" - אדם מדכא, suppressive person, מציין בסיינטולוגית את אויבי הכנסייה ומבקריה. "אמן הוא נפש מדהימה אבל מאוד פגיעה", ממשיך שדה, "ומתברר שיש המון אנשים במקצוע שמחפשים להוריד אותך למטה, בדרך זו או אחרת, שמביאים למקצוע הטהור את כל המאוויים החולים שלהם. אלה יכולים להיות במאים, מנצחים, מנהלים".

ואיך הסיינטולוגיה עזרה לך להתגבר?

"נתנה לי כלים יישומיים איך להתמודד ולהבין את עצמי, סידרה לי את התקשורת הבינאישית. עברתי אודיטינג וזה מפרק את כל מה שאתה סוחב עליך שנים. חוויה מדהימה. הקריאה בספרים של האברד נתנה לי סוג של עניין אינטלקטואלי ופתחה נישה חדשה שמרתקת אותי. בשלב מסוים הייתי רוצה להתעסק בזה בפול ווליום. עכשיו אני הולך ללמוד קורס בדינמיקה של קבוצות".

כמה כסף השקעת?

"יחסית לאקדמיה הם זולים. הקורסים הבסיסיים נעים בין 1,600 ל-3,000 שקל. לומדים בשיטת לימוד עצמית ובקצב אישי עד שמסיימים".

אתה יודע שהסיינטולוגיה הוגדרה כאן ככת?

"גם האופרה היא כת. כל דבר שעוזר בלי תרופות ובלי שוקים חשמליים, בלי פסיכיאטריה וכימיקלים, אנשים מפחדים ממנו. לי זה נותן כאלה כוחות שאין לך מושג. אני חי בזמן הווה, לא יודע מה זה עבר או עתיד. אני חי כרגע בטונוס פי עשרה ממה שחייתי קודם".

160 שעות בסאונה

הסיינטולוגיה היא דת סודית וממודרת. יש לה דרגות שעולים בהן, כמו בג'ודו. הדרגה הנמוכה ביותר היא OT1 (Operating Thetan), והבכירה ביותר OT8, אבל היד עוד נטויה. "אנחנו יודעים שיש OT15, אבל המרכז העולמי עדיין לא שיחרר את הידע הזה לעולם", אומר אמיר לוי.

מה מונע מהם לשחרר את הידע הזה?

"חלק מהעיקרון הוא שאנחנו רוצים לקדם את החברה בעולם בכללותה ולהביא אותה למצבים גבוהים יותר. הידע הזה לא מיועד רק ליחידי סגולה, אז ברגע שנגדל מספיק, ברמה החברתית העולמית, כשהאנשים יתקדמו יותר, הידע הזה ישוחרר. בינתיים עוד לא הגיע הזמן".

בדרגות הרוחניות המתקדמות, החל מ-OT3, מלמדים על זנו (xenu), ששלט בגלקסיה רחוקה לפני 75 מיליון שנים והביא את אנשיו לכדור הארץ ברכב חלל DC8. הסיפור הזה צוטט מכתביו של רון האברד ב-1967. השרידים של היצורים הגלקטיים עדיין נמצאים על כדור הארץ ונישאים בתוכנו, בני האדם. אחת המטרות של הסיינטולוגיה, בתהליך האודיטינג המתקדם, היא לסלק מגופנו את החלקיקים הללו. לא בכדי סיפור המדע הבדיוני הזה נשמר בסודי סודות מפני התלמידים המתחילים.

האדריכלית סימונה בר שגיא נכנסה לסיינטולוגיה לפני 13 שנה והיא מחזיקה היום בדרגה הגבוהה OT5. אבל היא לא מסגירה יותר מדי. "למדתי לפי השיטה של רון האברד שאומר 'זה נכון, אם זה נכון לך'", היא אומרת, "עברתי תהליכים, היה לי צימאון גדול לידע, ואני יכולה להגיד רק מלים טובות".

ובאופן מעשי?

"אני יעילה יותר, מספיקה יותר, יכולה לקחת על עצמי משימות יותר גדולות, איכות התכנון שלי יותר טובה, וההבחנות יותר חדות".

כמה עלה לך כל העסק?

"לא חושבת שהרבה, לא עשיתי חשבון אף פעם".

תרמת?

"לצערי לא כל כך. דווקא התנדבתי לעשות את הבניין החדש בהתנדבות, אבל אמרו לי שזה יעשה משרד בלוס אנג'לס".

בשבוע שעבר סיפר היחצ"ן מוטי מורל על קשריו עם הסיינטולוגיה. "רון האברד כתב המון קורסים בפרסום, יחסי ציבור, שיווק וכשקראתי אותם ראיתי שזה תואם את מה שלמדתי בפרקטיקה, את האמונות שלי", אמר (מוסף "הארץ" 10.8). "אני לא חבר בקבוצה הזאת אבל למדתי חומר שהייתי צריך אותו בשביל העבודה וגם בשביל עצמי. יכול להיות שזה ריכך אותי".

הקורסים המתקדמים בסיינטולוגיה נערכים על אונייה המשייטת במימי הים הקריבי או במקומות אקזוטיים שונים בעולם. משה ורשבסקי למד באונייה. גם הוא נחשף לסיינטולוגיה לפני כ-13 שנה והיום הוא מושקע בה נפשית וכספית. "בשנות השמונים, כשהם ישבו בדיזנגוף, חילקו לי פלייר על המדרכה ששמתי על השולחן במשרד בערימה של הדברים שמעניינים אבל אף פעם אין זמן להתעסק בהם. ואז יום אחד באה אלינו למשרד איזה בחורה, והתחילה לדבר על זה, ומאוד תפס אותי, וחזרתי לאותו שולחן איפה שהפלייר היה ואמרתי 'המורה מגיע מתי שהתלמיד מוכן לקבל אותו'".

ורשבסקי עשה כמה קורסים והתחיל להתקדם בגשר. אבל לפני הכל הוא עשה סאונה. תהליך הסאונה בסיינטולוגיה הוא טיהור פיזי, מקביל ל"קליר" הרוחני שעוברים התלמידים ככל שהם מתקדמים, והוא הכרחי. בסך הכל ישב ורשבסקי 160 שעות בסאונה, "ארבע שעות כל יום במשך חודש וחצי".

זה לא מסוכן?

"זה נעשה בפיקוח רפואי. אפשר לצאת החוצה אם רוצים. עשיתי את זה פעמיים, ואחרים עשו את זה ולא קורה כלום. אם משלימים את זה בוויטמינים, בשתייה ומלחים, אז לא נגרם נזק".

למה כל כך הרבה זמן?

"הגוף סופח רעלים שאי אפשר להוציא אותם החוצה אלא דרך ההזעה. התהליך עשה אותי יותר בריא. הורדתי כמה מספרים במשקפיים. את רואה על הגוף של הבחורות שיושבות שם את הטקסטורה של כל בגדי הים שהן לבשו במשך השנים, זה בגלל שהקרינה של השמש משתחררת מהגוף. אנשים שנפגעו מהקרינה בצ'רנוביל עברו את התהליך וגם השתחררו".

איך אתה יודע מתי הרעלים עזבו אותך סופית?

"זה אינדיווידואלי. לאחד זה יכול לקחת שבוע ולאחר חודש. אני הרגשתי לבד שגמרתי והאי-מטר אושש את זה".

ורשבסקי מרגיש היום משופר. הוא חי ועובד לפי העקרונות של האברד ומרגיש שהכל אפשרי. "אם מוטי מורל הצליח לעשות את קצב נשיא ואת שרנסקי שר בזכות הטכניקה של רון האברד, אז הכל אפשרי. החיים שלי היום יותר פשוטים ויותר טובים. נפטרתי משקים מנטליים שאנחנו סוחבים אותם עלינו כל החיים".

כמה כסף השקעת?

"כמה שהיה שווה לי. הרבה. מאות אלפי שקלים וזה שווה כל פרוטה".

תרמת גם?

"לא מהותי".

הדרך אל האושר

במרכז התל-אביבי לסיינטולוגיה לא מחלקים למאה אנשי הצוות לוחיות על הצטיינות. בקושי משלמים להם שכר. הם עובדים תמורת החזר הוצאות בלבד וסיפוק בעבודה. ביום שישי אחר הצהריים המרכז רוחש פעילות. אנשים יושבים בחדרי הלימוד, מתרגלים, צופים בווידיאו, קוראים, מתרכזים בעצמם ומחכים למשוב מהמדריכים. מי שרוצה יכול לרכוש ספרים של רון האברד, קלטות או חולצות צבעוניות. עופר פלאוט בונה דמויות מפלסטלינה. ככה הוא בודק אם הבין את מה שהיה אמור להבין בקורס שיטות למידה. עוד מעט יבוא מדריך ויראה אם פלאוט יכול להתקדם עוד כמה פסיעות בגשר או לא.

פלאוט מתפרנס, בשעות הפנאי, מיעוץ לאנשי עסקים בשיטות רון האברד. גם אמיר לוי מייעץ לאנשי עסקים וגם מנכ"ל המרכז, גיא כהן (אין קשר משפחתי לגיא כהן, מנכ"ל תיאטרון "נוצר"), עובד לפרנסתו בניהול עסקי. איילת קדם, מנהל המרכז הישראלי לנפגעי כתות, אומרת שבשנתיים-שלוש האחרונות גדל מאוד מספר הפניות של אנשים שקרובי משפחה שלהם הצטרפו לסיינטולוגיה, רבים מהם לאחר שקיבלו ייעוץ עסקי.

המרכז לסיינטולוגיה מנוהל כמו חמ"ל. על קיר גדול תלוי לוח התארגנות היררכי, העתק מדויק של הארגון כפי ששורטט בידי האברד. דיוויזיות, מחלקות, קצינים ודירקטורים לעניינים מיוחדים. הבשורה בשורה התחתונה אומרת כך: "המוצר הסופי בעל ערך של הארגון: אנשים טובים בעלי ערך שמפיקים תוצרים סופיים בעלי ערך אשר לאחר מכן יוצרים ציבור טוב בעל ערך".

"אנחנו רוצים לעזור לאנשים שהם הכי בעלי יכולת בחברה, להיות יותר בעלי יכולת", אומר כהן. "אני רוצה לקחת מובילי דעה בעלי יכולת, ולגרום להם לעזור לאנשים להיות יותר טובים, כדי שהחברה שלנו תהיה יותר שפויה".

המנטרות האלה, זה נשמע מיסיונרי.

"17 אחוז מהילדים מקבלים היום ריטלין, אנחנו מתנגדים לתרופות פסיכיאטריות. זה לא מוסרי. אם הילדים האלה היו אוכלים בצורה נכונה ושותים כמו שצריך, ואם כולם היו מכירים את נושא המחסומים בלמידה, היינו מביאים למצב שבו למורים, להורים ולילדים יהיה יותר טוב".

למה אתם מתנגדים לטיפול פסיכיאטרי?

"לנו יש פתרונות אחרים. ככל שהחברה מקבלת יותר תרופות פסיכיאטריות היא הופכת להיות פחות שפויה. יש שם הרבה התעללות והנושא של זכויות אדם הוא חלק מהטבע שלנו".

כל שאלה בענייני כספים שהופנתה אל המרכז לסיינטולוגיה, לא נענתה. את המחזור השנתי שלהם הם סירבו לפרסם בטענה שזוהי חברה פרטית. גם מחירי הקורסים השונים, הספרים של רון האברד והחוברות שהתלמידים מתבקשים לרכוש הם כנראה סוד מסחרי. דרכה של הסיינטולוגיה להתנחל בלבבות, מבלי לקומם נגדה יותר מדי, היא באמצעות ארגונים סמי חברתיים, בעיקר בעלי אוריינטציה עסקית. יעוץ לעסקים, חברות כוח אדם, מלחמה בסמים, אבל גם עמותות לשמירה על זכויות האדם ולהגנה על חולי הנפש.

אחת החברות לקידום עסקי היא "עוצמה עסקית", של חנן זוגלובק. לפני שבע שנים עזב זוגלובק את ניהול המפעל המשפחתי בשלומי, לאחר שנטען נגדו כי הוא מפעיל לחצים על עובדים שסירבו להצטרף לסיינטולוגיה. הוא הכחיש זאת אז. באותה תקופה הפיץ זוגלובק 2,800 חוברות של "הדרך אל האושר", פרי עטו של האברד, בקרב יהודים וערבים בגליל והסביר שהחוברת ידועה בסגולותיה הפייסניות; עובדה, היא הרגיעה את הרוחות בקוסובו. מרים זוגלובק מוסרת עכשיו בתגובה כי למשפחה אין עניין להגיב. מחברת "עוצמה עסקית" לא התקבלה תשובה לפניית "הארץ".

"הדרך אל האושר" היא חוברת תמימה למראה, עם יונה וענף עץ זית בשער, ובתוכה 21 הוראות שעה: טפל בעצמך, היה מאושר, אל תהיה מופקר, היה מאופק, אהוב ילדים ועזור להם, אל תרצח, אל תעשה כל מעשה לא חוקי, היה ראוי לאמון ועוד. למסרים אחראי רון האברד ובישראל מפיצה את החוברת "העמותה לשגשוג וביטחון במזרח התיכון", שגם מציעה הרצאות לילדים ולמבוגרים בלי תשלום. לפני שבועיים חולקה החוברת בקייטנה בפיקוח משרד החינוך בקיבוץ נחשולים, בצירוף הרצאה של אחד ממתנדבי העמותה, שלא הבין למה ילדים בני תשע מפהקים כשהוא מבאר להם את הערך "אל תהיה מופקר".

ממשרד החינוך נמסר, כי הקייטנה נסגרה בהוראתו וכי "בשום שלב לא אושרה החוברת 'הדרך אל האושר' על ידי גורם כלשהו במשרד". זה לא מדויק. ב-2002 כתבה שרת החינוך לימור לבנת מכתב אל יו"ר העמותה, דני וידיסלבסקי, ובירכה אותו ואת החוברת ככלי לפעילות ואווירה מונעת אלימות בבתי ספר.

מנקים את הפלנטה

ד' הצטרף לסיינטולוגיה לפני כשנה וחצי בהשפעת חברה חדשה שהכיר. הוא מילא שאלון כניסה עם 200 שאלות - בשיטת אוקספורד, כך נאמר לו - ואחר כך המליצו לו על קורס להערכה ושלמות אישית במחיר של כ-500 שקל, כדי להיפטר מתכונה בעייתית אצלו. "אמרו לי שאני מתחמם מהר אבל גם נרגע מהר", הוא אומר. ד' סיים את הקורס, אך הבין שהסיינטולוגיה לא בשבילו.

"לא הסתדרו לי דברים בבטן", הוא אומר. "ראיתי שם אנשים שמסתובבים עם מבט מזוגג בעיניים. ראיתי שם את כל הספרים של רון האברד ושאלתי מישהי, 'למה אין פה גם ספרים אחרים?' היא הסתכלה עלי במבט זועם ואמרה: 'אנחנו לא צריכים ספרים אחרים. כל מה שאנחנו צריכים ישנו בספרים של רון האברד. יש לנו את הסיינטולוגיה וזה מספיק לנו'. אחד הדברים שהבנתי מהר היה שהם מאלפים את המוח".

בזמן מלחמת לבנון, הוא מספר, נדהם לגלות עד כמה עמוקה אמונתם של הסיינטולוגים. "באחד הערבים קראו לנו למרכז ומישהו מחו"ל התקשר לנייד של גיא כהן ואמר שיש לו פתרון איך לגמור את המלחמה. הוא הציע לתפוס את אנשי החמאס, לחבר אותם לאי-מטר וככה לגלות איפה נמצא גלעד שליט. לשלוח לשם אנשי קומנדו וככה הכל ייגמר. היו שם כעשרים איש, וכולם התייחסו לזה נורא ברצינות. אחד אמר שהוא מכיר מישהו מהשב"כ, אולי הוא יוכל לעזור. אמרתי לו 'אני לא יודע מה שתית הבוקר', אבל חוץ ממני אף אחד לא קם, ולא אמר שום דבר".

ש' היה בסיינטולוגיה כשש שנים. "עשיתי קורס איך להכניס אנשים לסיינטולוגיה, איך למכור לבן-אדם את מה שהוא צריך, בנקודת ההרס שלו. יש טכניקות מיוחדות ללמוד איפה הבן-אדם מרגיש שמשהו דופק אותו בחיים, ואז אומרים לו שיש סיכוי שהסיינטולוגיה יכולה לעזור. אבל תוך פרק זמן קצר הבן-אדם בכלל שוכח למה הוא נכנס לשם - כמו למשל להיות יותר רגוע עם עצמו, להרוויח יותר כסף, להגיע להזדהות קוסמית - המטרות האלה נזנחות והבן-אדם מבין שהרבה יותר חשוב לעזור לסיינטולוגיה להתפתח ולנקות את הפלנטה".

אבל בסך הכל המסרים שלהם נשמעים חיוביים.

"המסרים החיוביים הם כסות לארגון שמנוהל בדרכים לא דמוקרטיות, ואין צ'אנס לסיינטולוג מהשורה להגיד שמשהו לא מוצא חן בעיניו בסיינטולוגיה. שמשהו מציק לו. מחשבות ביקורתיות הן לא במשחק. תמיד יגידו לו שזה לא הסיינטולוגיה, אלא אצלו משהו לא בסדר. והוא צריך ללכת לקצין המוסר שיעזור לו לטפל בזה, תמורת תשלום כמובן. אם חברים בסיינטולוגיה שומעים אותו מתבדח על הסיינטולוגיה, הם חייבים לדווח עליו לקצין האתיקה".

איך קצין המוסר מטפל בזה?

"מטיל עליו משימות כדי לתקן את עצמו. ואחר כך צריך לפנות לכל אחד מהקבוצה ולבקש מהם רשות לחזור". *

כל זכויות היוצרים והקניין הרוחני באתר המרכז הישראלי לנפגעי כתות שייכות למרכז הישראלי לנפגעי כתות (להלן "המרכז") או לכותבים וגופי תקשורת אשר נתנו למרכז את הסכמתם לשימוש בחומר. אין להעתיק, להפיץ, לשכפל, להציג בפומבי, לשנות, לפרסם, לתרגם, לאחסן במאגר מידע, לשדר או לקלוט באמצעי תקשורת אלקטרוני, אופטי, מכני או אחר, להעביר, למכור, להפיץ או לעשות שימוש מסחרי כלשהו, במידע, במאמרים, בסרטים, בקבצים המופיעים באתר או בכל חלק שלהם, אלא באישור מראש ובכתב מאת המרכז.

 


'המרכז הישראלי לנפגעי כתות' (חל"צ)
רח' בן גוריון 24 (בית ליגב), רמת גן
        טל:
  03-6708811, פקס: 03/6708822       
דוא"ל:
  
s.soskatot@gmail.com
 

[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]       [מפת האתר]       [יצירת קשר]

 

לייבסיטי - בניית אתרים