עברית  |  English  |  
ארכיון-לקריאת ניוזלטרים  |  הצטרפו אלינו לפייסבוק  |  לקבלת תמיכה: 03-6708811  |  
קבל ספר במתנה !


לחץ כאןהמרחב לאקולוגיה הוליסטית
 
דנית קרן
 
דבורה אילן (ורדית בר אילן, לשעבר), הקימה במאי 92' את "המרחב לאקולוגיה הוליסטית". אילן, עד אז אדריכלית, החליטה להקים את 'המרחב' בעקבות קריאת הספר 'חיבור נכון לרצון' של סיאן דה רואן, המספר, דרך האגדה המיתית על היבשות אטלנטיס ולמוריה, על הכחשת הרצון בכדור הארץ. (לסיפור המלא, לחץ כאן)
ב94' היא הקימה את 'המדרשיה לאקולוגיה הוליסטית', המציעה כיום תוכנית לימודים בת שלוש שנים.
המרחב מספק סדנאות, לימודים וקהילה, שמטרתה לתמוך ולחזק את תלמידיה הקבועים של דבורה אילן. הסדנע (סדנע = 'סדנא-נעה'; כך נקראות הסדנאות של דבורה אילן ב'מרחב'), המהווה שער כניסה למדרשיה ולכל שאר הסדנאות שניתן לעבור במסגרתה, נקראת :'חיבור נכון לרצון' ומחירה 1,500 ₪.
דבורה, ברוח הספר של דה רואן, כתבה ספר על תרבות אטלנטיס ולמוריה, שהוא חומר הלימוד העיקרי במדרשיה שהקימה, כשהיא מתבססת על התיאוריה כי הרצון הוא ישות נקבית הסובלת מהדחקה ומהכחשה של בני האדם. דבורה מצהירה בפני תלמידיה כי מטרתה היא להחזיר את התרבות הלמורית לעולם, ולהציל את כדור הארץ. 
באתר האינטרנט של 'המרחב', הוא מתואר כ"בית ספר למודעות המעודד אנשים לחיי חופש, יצירה והגשמה אישית דרך חיבור אל רצונם החופשי, אל המקור ואל הידע האישי שלהם", אולם מעדויותיהם של אנשים שעברו סדנאות ב'מרחב לאקולוגיה הוליסטית', מצטיירת תמונה שונה לחלוטין.
באחד ממפגשי ההיזכרות בגלגולים קודמים, שמועברים בסדנע, קבעה אילן כי מ', חבר הכת לשעבר שפרטיו המלאים שמורים במרכז הישראלי לנפגעי כתות - היה ילד שנוצל על ידי אביו.
"דבורה הכריחה אותי לעמוד מול כולם ולהצהיר: הייתי ילד מנוצל. היא אמרה שיש בי שד ששואב אנרגיה ואני צריך ללמוד להתגבר עליו. היא אמרה שההורים הרעים שלי יצרו את זה". משחזר מ'.
 דבורה מחתנת ומגרשת בין זוגות. "מישהו מהקבוצה התגרש כי אשתו לא הייתה חברה בקבוצה. מישהי עזבה דוקטורט באמצע, כי המוטו הוא למצוא את האושר בדברים הפשוטים". אנשים בקבוצה עזבו את מקום עבודתם, בהמלצתה של דבורה אילן. 
 לא רק מ' חווה כאב, השפלה וניצול מצד אילן. משתתפים רבים שעברו את הסדנאות של אילן במשך השנים, מתארים אישה כריזמטית, בעלת כושר שכנוע יוצא דופן, שלא חוששת ללחוץ על משתתפיה לחשוף רגשות, כשהיא משתמשת ביכולת האבחנה המהירה שלה ובעמדת השליטה בה היא נמצאת מול הקבוצה, לפגיעה אישית ולעלבונות.
 בסדנע מחויבים המשתתפים לחשוף סודות אינטימיים ולהתוודות על דברים שלא סיפרו בעבר. הם מבצעים תרגיל של וידוי מיני בזוגות, מתרגלים טנטרה בזוגות, כשחלק ניכר מהזמן עליהם להיות בעירום. בנוסף, על המשתתפים לספר ולהמחיז את אגדת למוריה ואטלנטיס, לקיים מפגשים בהם משתתף יחיד עומד מול הקבוצה הנדרשת לנתח את אישיותו ולסקור את גופו בהשתתפותה של אילן, ולבצע תרגילי איבוד שליטה בשלשות: אחד שוכב, שני אוחז בראשו, שלישי ברגליו והם מטלטלים אותו. א' מספרת שמשתתפי הסדנע מגיעים באמצעות תרגיל זה למצב של טראנס. דבורה משתמשת בטכניקת מדיטציה של לחיצות על החזה, המביאות לכדי פורקן של בכי, של משתתפי הסדנע. בסוף הסדנע, רוקדים המשתתפים במעגל, כשבכל פעם רוקד משתתף אחר באמצע המעגל בעירום מלא וכולם שרים לו.
כל נרשמי הסדנע מוחתמים על הצהרת סודיות, כשהם מתחייבים לא לספר על המתרחש בשלושת ימיה.
 כבר 15 שנה מקיימת דבורה אילן סדנאות ב'מרחב', כשהן מתרחשות בטבע, בהוצאות אפסיות מבחינתה. לינה (באוהלים), אוכל והגעה באחריותם ומימונם של נרשמי הסדנא. במהלך הסדנא, המשתתפים ישנים מעט מאוד, מתנתקים מכל אמצעי התקשורת, מטלפונים ניידים, סיגריות ושעונים.
אנשי הצוות הם בוגרי בית הספר לאקולוגיה הוליסטית. הם האסיסטנטים. עובדים בחינם, כחלק מלימודיהם במדרשיה של דבורה אילן, ונתונים ללחץ תמידי לגיוס אנשים חדשים.
הלימודים בבית הספר לאקולוגיה הוליסטית עולים 650 ₪ לחודש, עבור פגישה פעם בשבועיים. בזמנם הפנוי עליהם להיפגש עם חונך אישי, כ 150 ₪, ולהיפגש יחד עם החונך אצל דבורה, כל אחד בסכום של בין 200 ל-300 ₪. מי שלא מגיע לשיעור נחשב למורד. דבורה מחתימה את תלמידיה על מסמך התחייבות, לפיו לא ימשכו את הכסף גם אם יחליטו לעזוב באמצע הלימודים. מעדויותיהם של תלמידים לשעבר, מי שרצו את כספם בחזרה נתקלו בחומת מגן, בה אלפי שקלים נותרו אצל דבורה, ללא יכולת לבטל את הצ'קים.
 החממה הקהילתית, מסיבות 'המרחב', החברים, המסגרת לחיים, התחושה שיש לאן לחזור, שיש מי שמבין אותך, מחזקת את התלות בדבורה ובקהילה שהקימה במרחב. ההשפעה שלה נובעת מהיכולת שלה לקלוט את נקודות החולשה של האדם, לתקוף אותם ולנתב את העומד מולה לפי האינטרסים שלה, הכלכליים בעיקר.
ב- 2.9.04 התפרסמה כתבתה של רונה קופרבוים בעיתון העיר, שחשפה שורה של מעשי כפייה וניצול, בתוככי סדנאות 'המרחב' של אילן. הכתבה נפתחת בתיאור מקרה שארע בסדנא:
"דקתיים אחרי שמשתתפי הסדנא 'חיבור נכון לרצון' פורקים את הציוד בשטח, מתפשטים האסיסטנטים של ורדית בר אילן וקופצים למי הקרח של הבניאס, עירומים כביום היוולדם. המשתתפים המופתעים מתבקשים לעשות בדיוק אותו דבר. באחת הסדנאות של קיץ 2002 לא כולם הסכימו.
"אחת המשתתפות לא רצתה להיכנס לנחל", משחזר ג' שנכח בסדנא, "האסיסטנטים תפסו אותה ואחד מהם אחז בראשה והכניס אותה לתוך המים עד שהיא החלה להיחנק. הוא הוציא והכניס את הראש שלה עד שהיא פרפרה וכמעט טבעה מול עיננו". 
 בהמשך הכתבה מובאות עדויות נוספות של משתתפים שחוו את הסדנא 'חיבור נכון לרצון':
"כל הזמן האסיסטנטים יוזמים התחבקויות וגיפופים", מספר ג', "מצאתי את עצמי מחובק בצורה בוטה ע"י אנשים שאני לא מעוניין שיחבקו אותי. חיבקו אותי שני אסיסטנטים עירומים, וזה קורה כל הזמן, בייחוד אם הם מזהים שזו הבטן הרכה שלך. כדי לברוח מזה, התנדבתי לעבוד במטבח... אני שוכב על מחצלת וכותב משהו, דבורה באה ונשכבת עליי, היא עירומה כל היום".
ג' מספר שאין דרך בה דבורה תקבל את ההתנגדות והסירוב שלך למגע אינטימי. "היא מסבירה לך שאתה כן רוצה אבל זו ריאקציה, שזה חלק מהתמודדות, שאתה סגור, שאתה בהתנגדות".
ש', שלמד חצי שנה ב'מרחב', מוסיף כי "דבורה מאוד כוחנית. היא העליבה, הלבינה פני אנשים בפומבי. פחדתי נורא מזה שהיא תתלבש עלי. אם מישהו לא מוצא חן בעיניה, לא מתפשט למשל, היא רודפת אותו כל הסדנא". ש' מסביר את הלחץ שקיים בסדנע, המונע ממשתתפיה לעזוב: "נוצר בסדנא מעין מיקרוקוסמוס סוחף ומטורף, שאם בנאדם בא חלש ולא כ"כ שולט בעצמו, הוא הולך עד הסוף. העייפות המצטברת , העוצמה של דבורה, ההשפעה של הקבוצה והניתוק מהעולם עושים את שלהם. כוח השכנוע הוא אדיר. מאוד מפתה לקבל את החיזוק שדבורה נותנת לאגו, ואז מתמכרים לזה כמו לסם".
את א' בן ה-30, שנפצע בפיגוע ב'בית ליד' כקצין צעיר והגיע לסדנא לפני כארבע שנים, ניסתה אילן לשכנע כי עליו להפסיק את לימודי הפיזיותרפיה שהחל בהם באותה עת, בטענה כי אינם טובים עבורו "היא גם רצתה שאפסיק את הטיפול הפסיכולוגי שמשרד הביטחון מממן לי, ואעביר את הכסף לטיפול אצלה". 
דבורה דורשת מתלמידיה טוטליות, "בקורת כלפי דבורה נתקלת בהרבה מקרים בחומת התנגדות, בצעקות שלה, או בזה שהיא תשתמש נגדי בדברים שהיא יודעת עליי, כדי להראות לי שאני טועה והיא צודקת".
 מעדויותיהם של אנשים שחוו סדנאות ב'מרחב לאקולוגיה הוליסטית' ומתלמידים של דבורה אילן, עולה תמונה של דמות דומיננטית וכריזמטית השולטת בחייהם של אנשים שנשבו בקסמה, אנשים שלרוב מגיעים לסדנאות של אילן בתקופות משבר וזקוקים לשייכות לקבוצה. אך, כשחופש הבחירה נלקח מהם, כשעליהם להיחשף בלחץ קבוצתי, להתפשט, לספוג עלבונות והשפלות ועוד לשלם על כך במיטב כספם, הם נתונים להשפעתה המלאה של דבורה אילן.

רוצה לדעת עוד על כתות?

קבל במתנה את הספר "איך פועלות כתות?" - לחץ כאן.

 

כל זכויות היוצרים והקניין הרוחני באתר המרכז הישראלי לנפגעי כתות שייכות למרכז הישראלי לנפגעי כתות (להלן "המרכז") או לכותבים וגופי תקשורת אשר נתנו למרכז את הסכמתם לשימוש בחומר. אין להעתיק, להפיץ, לשכפל, להציג בפומבי, לשנות, לפרסם, לתרגם, לאחסן במאגר מידע, לשדר או לקלוט באמצעי תקשורת אלקטרוני, אופטי, מכני או אחר, להעביר, למכור, להפיץ או לעשות שימוש מסחרי כלשהו, במידע, במאמרים, בסרטים, בקבצים המופיעים באתר או בכל חלק שלהם, אלא באישור מראש ובכתב מאת המרכז.

 


'המרכז הישראלי לנפגעי כתות (חל"צ)'
רח' בן גוריון 24 (בית ליגב), רמת גן
טל:  03-6708811, פקס: 03/6708822       
דוא"ל -
sos.katot@barak.net.il
 

[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]       [מפת האתר]       [יצירת קשר]

 

לייבסיטי - בניית אתרים