עברית  |  English  |  
הצטרפו אלינו לפייסבוק  |  לקבלת תמיכה: 03-6708811  |  
קבל ספר במתנה !


לחץ כאןארגונים התנדבותיים ופעילות לזכויות אדם - כך מתחזקת הסיינטולוגיה בישראל
מאת יאיר טרצ'יצקי ויואב ריבק
על אף שהוגדרה כ"כת" והוצאה ממערכת החינוך, הסיינטולוגיה צוברת לגיטימציה
כרמית גבאי עם העצומה למען זכויות אדם, לפני כשבוע בת"א. הצטרפה לסיינטולוגיה בעקבות אמא שלה שהגיעה דרך סמינר לניהול
תצלום: דן קינן
רותי מנור, בת 55 מכרמיאל, באה ביום רביעי עם בתה לרחוב שינקין בתל אביב כדי לעשות קניות. כרמית גבאי, נערה בת 16.5, כבר עמלה באותה עת ברחוב במשך כמה שעות, בניסיון לתפוס את תשומת לבם של העוברים ושבים תחת השמש התל אביבית היוקדת. "אולי תחתמי על עצומה עולמית שקוראת ללמד על זכויות אדם?", הציעה הנערה הכריזמטית למנור, והמשיכה בהתרגשות: "לכולנו יש זכות לחינוך, לכולנו יש זכות לדמוקרטיה, לכולנו יש זכות לחיות בעולם חופשי וצודק".

מנור הביטה בדף שהוגש לה וחשבה לעצמה, "מה זה כבר יכול להזיק". כמו רבים אחרים שעברו ברחוב ההומה באותן שעות, חתמה על העצומה. כשהמשיכה לצעוד במורד הרחוב, וראתה את הכרזה שעיטרה את הדוכן שממנו פועלת הנערה, איבדה את שלוותה. מתחת לכותרת "הבאת שלום דרך זכויות אדם", צוין שהקמפיין נערך "בחסות המרכז לסיינטולוגיה".

בניגוד לרוב האנשים שחתמו על העצומה לפניה,
בניין ביפו, שם ייבנה מרכז סיינטולוגי חדש
תצלום: דודו בכר
מנור הכירה את הדו"ח הממשלתי הרשמי, שבו נכתב כי "הסיינטולוגיה היא מרקם של כזב, הונאה ופנטזיה", וכי "הפרקטיקות שלה מהוות איום רציני מבחינה רפואית, מוסרית וחברתית". את הדו"ח הכינה ב-1987 ועדה בין-משרדית לענייני כתות, בראשות מי שהיתה סגנית שר החינוך, מרים גלזר-תעסה, ומסקנותיו מיושמות בישראל עד היום. כך, למשל, ב-2005 הודיע משרד החינוך כי הוא אוסר על כניסת הסיינטולוגיה לבתי הספר ועל שימוש במערכים חינוכיים שלהם בשיעורים.

"אנחנו רק מנסים להחתים למען זכויות אדם", ניסתה הנערה להסביר לאשה הכעוסה, שכבר החלה להתרחק משם. "אין לעצומה שום קשר לסיינטולוגיה. הם רק מממנים את הפעילות שלנו", המשיכה. אולם לפי הדו"ח הממשלתי, באמצעות הקמת ארגונים התנדבותיים עם מטרות אוניוורסליות, הסיינטולוגיה שולחת זרועותיה לתוך המערכת החברתית ומקבלת לגיטימציה בציבור הרחב.

ואכן, בחודשים האחרונים התרחב משמעותית היקף פעולתם בישראל של ארגונים התנדבותיים בעלי זיקה לסיינטולוגיה - תופעה העומדת בסתירה ליחס הביקורתי של הממסד כלפיה. בעוד שרשמית מוגדרת הסיינטולוגיה בישראל כ"כת", ומשרד החינוך אסר על הכנסת תכניה לבתי הספר - אנשי הארגון מספרים בגאווה על "שנה מוצלחת", שבאה לידי ביטוי, בין היתר, בהפגנות, במיזמים שונים ובגיוס פעילים. בסיינטולוגיה מספרים, כי הארגון מונה כיום בישראל מאות פעילים ואלפי תלמידים. בנוסף, בימים אלה נבנה בכספי תרומות מרכז חדש של הסיינטולוגיה ביפו.

מנהלת המרכז הישראלי לנפגעי כתות, איילת קדם, מסבירה כי פריחת הסיינטולוגיה מתאפשרת הודות להקמת ארגונים כמו "נוער למען זכויות אדם". בדו"ח הממשלתי מכונים ארגונים כגון זה קבוצות חזית (Front Groups), "שמותאמות במיוחד לקבלת מלגות ותמיכות מקרנות ממשלתיות המוקדשות לנושאי חינוך ובריאות". בישראל ניתן למנות כמה קבוצות כאלה, ובהן "העמותה לשגשוג וביטחון במזרח התיכון", שעוסקת בהפצת חוברת צביעה לילדים בשם "הדרך אל האושר", שכתב מייסד הסיינטולוגיה; "עמותת מגן לזכויות אנוש", שמטרתה לחקור ולחשוף מקרים של הפרת זכויות אדם בידי פסיכיאטרים; וגם "נוער למען זכויות אדם", אותו ארגון בינלאומי שהפעיל את הדוכן ברחוב שינקין.

לטענת קדם, הסכנה בכת הסיינטולוגיה, הנראית כמתונה ובלתי מזיקה, היא שעבוד כספי ונפשי. מחירם של קורסים מתקדמים בסיינטולוגיה מגיע לעשרות אלפי דולרים וה"אודיטינג" - שיטת "ניקוי התודעה" הסיינטולוגית המזכירה טיפול פסיכולוגי - נעשית על ידי מי שאינו בקי כלל בפסיכולוגיה.

בניגוד למה שנאמר לעוברים ושבים בתל אביב, בשיחה עם "הארץ" אנשי הארגון מספרים על קשר עמוק בין "נוער למען זכויות אדם" לבין המרכז לסיינטולוגיה. "יש כמה גופים שהם כביכול עצמאיים אך הם שלוחה של הסיינטולוגיה", אומר קובי, סיינטולוג שמסייע לצעירים שמפעילים את דוכן ההחתמות.

למעשה, כל מי שעמד באותו אחר צהריים בדוכן של "נוער למען זכויות אדם" הנו תלמיד פעיל בקבוצה של סיינטולוגים. כשנשאלת כרמית גבאי כיצד הגיעה לתוך הסיינטולוגיה, היא מגוללת סיפור שמתחיל גם הוא בארגון שאינו עוסק ישירות בפרקטיקה הסיינטולוגית. "אמא שלי הגיעה דרך סמינרי ניהול. היא הגיעה לשם והגדילה את העסקים שלה פי כמה וכמה. היא עברה כמה סמינרים על שיווק, פרסום, משא ומתן, יישמה הכל וזה הצליח. ואז היא שאלה מה עוד ל. רון האברד כתב. היא קראה, ובאה לקורס ?שלמות אישית', אחר כך עשינו ביחד קורס תקשורת, אני והיא, וככה נכנסנו לזה".

ביום שבו הופעל הדוכן מונתה גבאי לתפקיד מנכ"ל השלוחה הישראלית של "נוער למען זכויות אדם", לאחר שהחליפה את דון שאול, בן 14 מחיפה. שאול שלח בחודשים האחרונים כמה הודעות לתקשורת על פעילויות שונות של ארגון נוער למען זכויות אדם. בהודעות טען שאול, שהוא מנהל קמפיין ציבורי בתמיכת יו"ר האופוזיציה בנימין נתניהו ושרת החינוך יולי תמיר, ואף צירף תמונות שלו עם השניים. בהזמנה לאירוע בשינקין, הוא הוסיף וציין כי אירוע ההחתמה בתל אביב יתבצע באישור עיריית תל אביב, ובברכתם של ראש הממשלה אהוד אולמרט, לשכת הנשיא, מנכ"ל משרד החינוך ועוד רבים בממשל הישראלי.

ואולם כל הגורמים שהוזכרו בהודעה הכחישו את טענות הארגון. מעיריית תל אביב נמסר כי לא התקבלה כל בקשה לאישור קיומו של האירוע, ולכן גם לא ניתן כל אישור. גם במשרד החינוך ובמשרד ראש הממשלה אמרו כי לא נתנו כל אישור או ברכה רשמית לפעילויותיו של הארגון. דובר משרד החינוך, אבינועם מגן, ציין כי שאול הודה בפניו שאין לאירוע הסיינטולוגי הזה שום המלצה מטעם המשרד. לדבריו, אלמלא מדובר היה בילד, ומישהו אחר היה מפיץ מידע מפוברק בשם משרד החינוך, הוא היה נוקט נגדו צעדים משפטיים. "אני מקווה שלא מדובר במבוגרים המשתמשים בילדים כשכפ"ץ נגד תביעות משפטיות", מוסיף מגן.

לדברי אמיר לוי, דובר המרכז לסיינטולוגיה ישראל, "הדו"ח הממשלתי מיושן ולא אוביקטיבי ומדינות שונות הכירו מאז בסיינטולוגיה באופן רשמי. גם בישראל משרד החינוך אישר בשנת 2000 ללמד סיינטולוגיה בבי"ס "עתיד" במסגרת תוכנית לימודים נוספת". לוי הוסיף ש"הסיינטולוגיה מעלה את יכולת האדם לאהוב אחרים ומביאה אותו לקשר טוב יותר עם המשפחה והחברים". לדברי לוי, בידי דון שאול יש מסמכים שמעידים על תמיכת הגופים, ועיריית ת"א נתנה אישור להפעלה קבועה של דוכני הסיינטולוגיה. לוי מדגיש כי הקשר בין "נוער למען זכויות אדם" לסיינטולוגיה אינו מוסתר בשום מקום, ואף מופיע בחוברות שמפיץ הארגון ובשלט שנתלה מעל הדוכן.

מה זה סיינטולוגיה?

חסידי הסיינטולוגיה מגדירים אותה "פילוסופיה דתית יישומית", ששואפת להביא את האדם להבנה הדרושה לו על עצמו ועל חייו. מנגד, מבקריה טוענים כי מדובר בכת מסוכנת, שמתפשטת בדרכים ערמומיות, עושקת את מאמיניה ודוחפת אותם להתנתק מבני משפחותיהם.

תחילתה של הסיינטולוגיה ב-1950, כשסופר המדע בדיוני לפאייט רון האברד פירסם את הספר "הדיאנטיקה - המדע המודרני של בריאות הנפש". בספרו הציע האברד טכניקה של תרפיה שמסוגלת לרפא כל חולי נפשי. הצלחתו של האברד הקימה עליו את אנשי הממסד הפסיכולוגי והפסיכיאטרי שביקרו את השיטה החדשה. כמו כן, רווחיו התופחים הובילו אותו לחיכוך גם עם שלטונות המס האמריקאיים, שבעקבותיו ייסד ב-1954 בוואשינגטון את הכנסייה הסיינטולוגית, ורשם חלק מארגוניו כמוסדות דתיים הפטורים ממס. חמש שנים קודם לכן, ב-1949, אמר האברד: "אם מישהו רוצה לעשות מיליונים - הדרך הטובה ביותר היא לייסד דת חדשה".

הסיינטולוגיה הגיעה לישראל בתחילת שנות ה-70 על ידי יהושפט גבעון. גבעון הכיר את הסיינטולוגיה כששהה בלוס אנג'לס, וכשחזר לישראל החל להפיץ את תורתה בבאר שבע. במקביל לעבודתו האקדמית כפרופסור למתמטיקה באוניברסיטת בן גוריון, ניהל גבעון בביתו קורסים שבהם העביר תכנים סיינטולוגיים, ולאחר מכן הקים את "המרכז לסיינטולוגיה בנגב".

כיום שוכן בתל אביב "המרכז לסיינטולוגיה ישראל" - הסניף המרכזי של הארגון, ולדברי פעילים בארגון, לסיינטולוגיה יש בארץ מאות פעילים ואלפי תלמידים. מלבד פעולתם של ארגוני החזית ההתנדבותיים, גורם נוסף שסייע לפריחתו של הארגון הוא הצטרפותם של שחקני קולנוע ואנשי מוסיקה רבים בארה"ב, ובהם ג'ון טרבולטה, בק, טום קרוז, קייטי הולמס ואייזיק הייז.

כל זכויות היוצרים והקניין הרוחני באתר המרכז הישראלי לנפגעי כתות שייכות למרכז הישראלי לנפגעי כתות (להלן "המרכז") או לכותבים וגופי תקשורת אשר נתנו למרכז את הסכמתם לשימוש בחומר. אין להעתיק, להפיץ, לשכפל, להציג בפומבי, לשנות, לפרסם, לתרגם, לאחסן במאגר מידע, לשדר או לקלוט באמצעי תקשורת אלקטרוני, אופטי, מכני או אחר, להעביר, למכור, להפיץ או לעשות שימוש מסחרי כלשהו, במידע, במאמרים, בסרטים, בקבצים המופיעים באתר או בכל חלק שלהם, אלא באישור מראש ובכתב מאת המרכז.

 


'המרכז הישראלי לנפגעי כתות' (חל"צ)
רח' בן גוריון 24 (בית ליגב), רמת גן
        טל:
  03-6708811, פקס: 03/6708822       
דוא"ל:
  
s.soskatot@gmail.com
 

[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]       [מפת האתר]       [יצירת קשר]

 

לייבסיטי - בניית אתרים