עברית  |  English  |  
הצטרפו אלינו לפייסבוק  |  לקבלת תמיכה: 03-6708811  |  
קבל ספר במתנה !


לחץ כאן
עדויות של נפגעים - הרא קרישנה חריש
   
דף הבית >> מידע >> רשימת קבוצות >> הרא קרישנה חריש >> עדויות של נפגעים - הרא קרישנה חריש
לפי המידע שנמסר לנו, מנהיגת הקבוצה מייחסת לעצמה ידע ייחודי בתודעת קרישנה ונוטה לשלול מורים רוחניים אחרים. בדרכים מניפולטיביות היא מכוונת לפעול על פי דבריה והדרכתה בלבד כי היא קרובה לאלוהים, לה יש את אלוהים, ורק איתה ניתן להגיע בחזרה לאלוהות.היא השתמשה באיום על חברי הקבוצה שאם יעזבו או לא יקשיבו לה ,הם "יפלו" מהחיים הרוחניים. אי לכך במשך השנים כמעט ולא הייתה כניסה לקבוצה למורים שונים שהגיעו לארץ והתקבלו בברכה בקבוצות אחרות. חברי הקבוצה היו חשופים לרוב רק לפרשנות של מנהיגת הקבוצה.
(פרק חשוב בנוגע להתעללות רוחנית כדאי לקרוא כאן: http://www.difficultrelationships.com/2009/02/09/ten-signs-of-spiritual-abuse/)

המנהיגה, לכאורה, לא אומרת דבר על עצמה. האדרה כלפיה נעשית על ידי המאמינים (הדבקים- כך נקראים אנשים המתרגלים תודעת קרישנה)) הקרובים אליה, המעודדים את המצטרף החדש להתייעץ איתה בכל דבר הודות לדרגתה הרוחנית הגבוהה.
בהתייעצויות ובפגישות איתה, על פי העדויות, מוצגת המנהיגה כמי שיש בידיה ידע טיפולי ועל כן מתנהלות שיחות אישיות ארוכות ורבות עם חברי הקבוצה. בשיחות משתפים אותה המאמינים בחוויותיהם ובקשייהם וכך נוצר קשר הדוק בו היא לומדת להכיר אותם לעומק. בשיחות מציפה המנהיגה קשיים פסיכולוגיים, על אף שאינם בהכרח אקוטיים, ונותנת את התחושה כמי שבידיה הפתרונות לכל.
לעיתים נוצר מצב בו החברים המחפשים את אהדתה של המנהיגה ואת קרבתה, לאחר שקיבלו תחושה שזו דרך לעלות בדרגה רוחנית, בחלקם מייצרים ומעצימים קשיים, כדי לזכות בפגישות ובשיחות אישיות איתה.

על פי העדויות, המנהיגה  מהווה לחברי הקבוצה את דמות "המורה הרוחנית", דמות "הפסיכולוגית"(על אף שאין לה שום הכשרה תואמת), ודמות "האם". מתוך כך נוצרת תלות במנהיגה אשר בידיה המענה לכל בעיותיהם. המנהיגה איננה שומרת על דיסקרטיות ומשתמשת במידע שליקטה בשיחות האישיות כנגד חברי הקבוצה כאמצעי שליטה, ועושה שימוש בלתי הולם במידע: מעצימה קשיים בין-זוגיים, מפרידה בין חברים בקבוצה, ומנתקת מגורמים חיצוניים.

בשם הדרך הרוחנית מתנהלת בקבוצה תרבות הלשנה. כל אירוע, מדווח למנהיגה, לרבות מי דיבר עם מי, מי לבש מה, היכן היה, מה אמר ומתי; לכאורה, במטרה לשמור על החיים הרוחניים של החברים בקבוצה, מה שגורם לאווירה קשה, ולקשרים מעוותים בין חברי הקבוצה ולהתנהלות של 'הפרד ומשול' בין החברים.

הבלעדיות לדרך האמת, השיחות האישיות המרובות, ההפרד ומשול, הניתוק מחברים ומשפחה, הפיכת המנהיגה לאם, פסיכולוגית ומנהיגה רוחנית, ייצרה מערכת יחסים תלותית במנהיגה באופן קיצוני.
החברים בקבוצה נדרשים לפעול על פי הוראותיה של המנהיגה ולהיוועץ עמה בכל צעד בחייהם. המנהיגה שולטת בחייהם הפרטים של החברים בקבוצה כמו כן מניעה את מערכות היחסים בין חברי הקבוצה ומכוונת אותם. מחברי הקבוצה נשלל חופש הבחירה העצמי לגבי סוגיות שגרתיות תוך כדי חדירה לחייהם הפרטיים כמו לדוגמא: התערבות בגידול הילדים: איך לחנכם, איך לדבר עימם, לאיזה חוגים ישלחו, עם מי ישחקו ועוד, והתערבות בחיי המבוגרים; עם מי כדאי להיפגש, מה להגיד למי, האם ומתי להכנס להריון, במה לעבוד, איך לנהוג עם בן הזוג, מה ללמוד ועוד.
המנהיגה  מעודדת התנהלות זו וכתוצאה מכך חברי הקבוצה מאבדים את יכולתם הלגיטימית והטבעית לקבל החלטות ולהקשיב לקולם הפנימי. הם תלויים בה במחשבותיהם, ברגשותיהם, במעשיהם, ובהחלטותיהם.

בקבוצה מונעים בדרכים מתוחכמות להיות בקשר עם "אויבים" (היכולים,לכאורה, לפגוע בחיים הרוחניים) ואלו הם בני משפחת המוצא, הורים אחים, אחיות, חברי עבר, או "פורשים" שעזבו את הקבוצה.
חברי הקבוצה ברובם נותקו ממשפחות המוצא ומהוריהם.
הניתוק נעשה ע"י אותן שיחות אישיות ותהליך "טיפולי" על ידי המנהיגה. בתהליך זה חברי קבוצה רבים הוטעו והולכו שולל להאמין כי עברו ניצול על ידי מי מבני המשפחה הקרובה או חוו פגיעות מיניות בילדותם מידי הוריהם. בעקבות "הגילוי", חלקם הוציאו צווי הרחקה להוריהם, או שלחו מכתבים זועמים.

"ניתוק" הוא  ניתוק טוטאלי: אי קיום קשר טלפוני בין חברי הקבוצה למשפחות המוצא/הורים, אי הגעה לביקורים משפחתיים, חגים שבתות ואירועים. וכן, אי שיתופם במידע חשוב כמו נישואין והולדת ילדים.
המעטים שנמצאים בקשר כל שהוא עם הוריהם, על פי העדויות, חלקם, למרות בקשות ההורים, בדרכים עקיפות, מונעים מהם להגיע לחריש.
(עצם השיעור הגבוה של אנשים מתוך הקבוצה המנותקים ממשפחות המוצא שלהם, אומר דרשני).
חשוב להדגיש כי המרכז מכיר בקיומה של תופעת פגיעות מיניות במשפחה ומצר על כך מאוד. איננו טוענים שאיש בקבוצה לא נפגע מעולם ע"י בן משפחה, כי קיימים מחקרים המעידים על קיום פגיעה כזו בכל חברה.
אולם, עצם העובדה שחברים רבים באותה קבוצה נפגעו ע"י בני משפחתם, מעלה שאלות ותהיות. משמיעת העדויות של נפגעים שהיו בקבוצה, ומשיחות עם מטפלים, נוכחנו לדעת כי נעשה שימוש מעוות ומזיק בטכניקות לגיטימיות שונות במטרה להרחיק את המאמינים ממשפחתם.
תחום הפגיעות המיניות במשפחה והיזכרות בפגיעות חשוף למתקפות בלתי פוסקות, ואירועים מסוג זה מעיבים על קרבנות שנפגעו באמת ובתמים.
 
המנהיגה השתמשה בכתבים ובפרשנויות של תודעת קרישנה לתמרון האנשים ולהצדקת מעשיה. לדוגמא:
בקבוצה הילכו סיפורים מיסטיים ובלתי מציאותיים על אנשים דתיים או רוחותיהם הרודפים את אנשי הקבוצה ועלולים להפנט אותם, עד כדי כך שחברי הקבוצה עלולים ללא שימת לב לפתוח את הדלת לכוחות רשע אלו, שעלולים לנטרל מהם את 'תודעת קרישנה'. סיפורים מיסטיים אלו הביאו את המאמינים לפחדים נוראיים.(המנהיגה טענה שהספקות, השאלות,וחוסר האמון שהיה לאנשי הקבוצה נבע מכך שהדתיים היפנטו אותם נגד המנהיגה ונגד תודעת קרישנה ולא מתוך ביקורת שנבעה מתוך עצמם...וכביכול,היא עוזרת להם להיפתר מהספקות שאינם שלהם בעצם....),
לכך גם היו בידי המנהיגה פתרונות: התקנת מצלמות לתיעוד האנשים החודרים לבתים...(שלפי העדויות לא נמצא בהם שום תיעוד). כמו כן, התקנת מערכות מנעולים חשמליות הנשלטות ע"י המנהיגים. חלק מחברי הקבוצה נדרשו ליצור קשר טלפוני טרם יציאתם מהבית כדי שאחד ממנהיגי הקבוצה יפתח להם את הדלת, ישוחח איתם טלפונית "וישמור" עליהם עד הגיעם למקום בטוח.. (מידע זה התקבל בידנו ממספר מקורות במשך שנת 2012)
 
מושג המכונה 'דימנים' בתודעת קרישנה (זדים/שטניים- אנשים/ישויות אשר על פי תודעת קרישנה מונעים ע"י כוחות אופל שטניים, ופוגעים באחרים מתוך כוונות זדון) קיבל משמעות מעוותת על ידי המנהיגה שעוררה  את הקבוצה להאמין שחלק מהאנשים בקבוצה הם דימנים בעצמם או שדימנים (שטנים) חדרו לנשמותיהם, ועל כן יש להתרחק מהם. היו מקרים שילדים בקבוצה הוכרזו כ"דימנים" וניתנה הוראה לכלל חברי הקבוצה  להתרחק מאותם ילדים.כמו כן, כשהורים הוכרזו 'דימנים' גם אז המנהיגה יצרה מצב בו הילדים הורחקו מהוריהם.
 
ישנה ציפייה שהחברים בקבוצה יתנו אמון מלא בדורית ויקבלו את דורית כסמכות בלעדית, ומצופה צייתנות מלאה. כתוצאה מכך לא ניתן להעביר ביקורת על הקבוצה ועל המנהיגה. כאשר חבר בקבוצה אינו פועל באופן זה, הוא נחשב מתריס, מרדן וחסר יכולת התמסרות. לעיתים קרובותמופעלות סנקציות על חברים כאלה. סנקציות עשויות להיות נידוי, ריחוק מפעילויות שונות של הקבוצה לזמן מה, איום על החיים הרוחניים, התייחסות מזלזלת ומבטלת ויצירת רגשות אשמה. סנקציות שכאלה גוררות לעיתים גם נידוי ילדים וניתוק קשר חברתי עימם.
 
על פי העדויות חלק מהמאפיינים הכיתתיים, השליטה והמניפולציות על החברים מתבצעים על ידי המקורבים למנהיגה בהדרכתה ובתיאום איתה.
 
כאמור לעיל כל המאפיינים שהוזכרו עד כה מצביעים על אופייה הכיתתי ההרסני של קבוצת 'הרא קרישנה' בחריש , המביאים את החברים בקבוצה למצב של תלות במנהיגה ללא יכולת של שיפוט, ביקורת וחשיבה עצמאית, ומכשירים את הקרקע של המנהיגה לניצולם ושעבודם של החברים בקבוצה, וזאת על פי הבנתנו בניגוד לדרך  "תודעת קרישנה" המקורית.
 
מאחר והמרכז לנפגעי כתות פעל כנגד ההתנהלות הכיתתית בקבוצה בשיתוף עם ארגון איסקון העולמי, יכול להיות שישנם שינויים שהתחוללו בשנה האחרונה וכיום איננו יודעים האם קיימים סיפורי הפחדה וחרדות.
אך לפי הבנתנו גם כיום מידת השליטה של דורית בחברי הקבוצה גבוהה מאד ומצופה מהם לראות בה סמכות בלעדית.

כל המעוניין להצטרף לקבוצה מוטלת עליו האחריות לשאול את עצמו האם כך הוא בוחר לו מורה רוחני והאם אישה כזאת ראויה לשמש לו כמורת דרך? ככל הידוע לנו ולמרבה הצער והכאב, המנהיגה לא לקחה אחריות על הפגיעות האיומות שהסבה לחברי הקבוצה וחושבת שהיא פעלה כראוי...
+ שלח משוב

כל זכויות היוצרים והקניין הרוחני באתר המרכז הישראלי לנפגעי כתות שייכות למרכז הישראלי לנפגעי כתות (להלן "המרכז") או לכותבים וגופי תקשורת אשר נתנו למרכז את הסכמתם לשימוש בחומר. אין להעתיק, להפיץ, לשכפל, להציג בפומבי, לשנות, לפרסם, לתרגם, לאחסן במאגר מידע, לשדר או לקלוט באמצעי תקשורת אלקטרוני, אופטי, מכני או אחר, להעביר, למכור, להפיץ או לעשות שימוש מסחרי כלשהו, במידע, במאמרים, בסרטים, בקבצים המופיעים באתר או בכל חלק שלהם, אלא באישור מראש ובכתב מאת המרכז.

 


'המרכז הישראלי לנפגעי כתות' (חל"צ)
רח' בן גוריון 24 (בית ליגב), רמת גן
        טל:
  03-6708811, פקס: 03/6708822       
דוא"ל:
  
s.soskatot@gmail.com
 

[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]       [מפת האתר]       [יצירת קשר]

 

לייבסיטי - בניית אתרים