עברית  |  English  |  
הצטרפו אלינו לפייסבוק  |  לקבלת תמיכה: 03-6708811  |  
קבל ספר במתנה !


לחץ כאן
הרא קרישנה בחריש
   
דף הבית >> מידע >> רשימת קבוצות ומידע נוסף >> רשימת קבוצות לפי סדר א-ב >> הרא קרישנה בחריש
שם הקבוצה :
הרא קרישנה

 
שמות נוספים וקורסים :
תודעת קרישנה, יוגה של אהבה, אוכל של אהבה/איטינג יוגה,לילא, סטודיוגה, יריד הודו, באבא טאלי.
 
מנהיג :
דורית לובן (נקראת גם ורשבהנבי)      

 
מנהיגים נוספים:
גד לובן (נקרא גם גונה אוואטאר), מדהוריה דאס.
 
מידע כללי :
המידע על קבוצת "הרא קרישנה" המתגוררת בחריש, נאסף ב'מרכז לנפגעי כתות' ומתבסס על עדויות של משפחות נפגעות הכת (כ-15 משפחות) וחברים שהיו בקבוצה ופרשו ממנה בשנים האחרונות.
למען הסר ספק: אין לנו שום התנגדות לדרך הרוחנית ולפילוסופיה הנקראת "תודעת קרישנה" או "הרא קרישנה" ואנו מאמינים בחופש הבחירה של כל אדם בבחירת דרכו הרוחנית.
ישנן קהילות /קבוצות נוספות בארץ המתרגלות דרך רוחנית זו ועד כה  לא נתקבל אצלנו כל מידע אודות מאפיינים כיתתיים בקבוצות אלו. כמו כן זוהי דרך רוחנית-דתית מקובלת ברחבי העולם.
רבות מהקבוצות המתרגלות דרך זו שייכות לארגון איסקון העולמי. ארגון גג של הרא קרישנה.
 international Society for Krishna Consciousness - ISKCON 
במגענו עם ארגון זה נוכחנו לדעת שהארגון אינו מעודד מאפיינים כיתתיים הרסניים.
מאמר זה מצביע באופן ספציפי וממוקד על הקבוצה המונהגת ע"י דורית וגד לובן ומתגוררת ביישוב חריש ולא על תודעת קרישנה / הרא קרישנה באופן כללי.
 
לקבוצה של דורית וגד לובן בחריש ישנם שמות נוספים ו/או עסקים הקשורים לקבוצה שדרכם מתוודעים מאמינים חדשים ומצטרפים לקבוצה:
תודעת קרישנה, יוגה של אהבה, אוכל של אהבה/איטינג יוגה,לילא, סטודיוגה, יריד הודו, באבא טאלי.
מנהיגה: דורית לובן (נקראת גם ורשבהנבי)                  
שמות נוספים דומיננטים בקבוצה שדרכם ניתן להכיר את הקבוצה בחריש: גד לובן (נקרא גם גונה אוואטאר), מדהוריה דאס.
בקבוצה כ-30 חברים בגרעין המרכזי המתגוררים בחריש וחברים נוספים ממקומות אחרים בארץ.

בקבוצה זו ישנם, לדעתנו, מאפיינים כיתתיים מובהקים, כמפורט בדף "מהי כת" באתר "המרכז לנפגעי כתות"
 
חברי הקבוצה מקיימים ירידים ברחבי הארץ ומוכרים אוכל ובגדים, מחלקים ספרים, אוספים תרומות, ומעבירים שיעורים כדי למשוך קהל מאמינים. בשלב היכרות ראשוני זה עימם עדיין לא ניתן לזהות את המאפיינים הכיתתיים. אולם, כאשר אדם בוחר להצטרף לקבוצה מתחיל תהליך שהוא אינו ער אליו ולאחר תקופה הוא מוצא עצמו בתוך קבוצה סמכותנית בעלת מאפיינים כיתתיים.

על פי העדויות שהגיעו ל'מרכז לנפגעי כתות', מנהיגת הקבוצה נוטה לבטל דרכים אחרות ומקומות אחרים לתרגול תודעת קרישנה ומכוונת לפעול על פי הדרכתה בלבד, עורכת שיחות אישיות וארוכות עם המאמינים, מייצרת 'הפרד ומשול' בתוך הקבוצה, שולטת באופן כמעט מוחלט בחייהם האישיים של החברים, מחדירה פחדים, מעודדת הלשנות בין חברי הקבוצה, מנתקת אותם מהעבר וממשפחות המוצא, מנתקת אותם מחברים שעוזבים את הקבוצה, שוללת כל אפשרות של העברת ביקורת או התנגדות, ומנהלת מערכת של ענישה ונידוי נגד המערערים – כל אלו מהווים בסיס לשליטה מופרזת של המנהיגה ומהווים קרקע פוריה לשיעבוד המאמינים ולניצולם.

להלן פירוט העדויות שהגיעו למרכז בנוגע למאפיינים המוזכרים לעיל:

לפי המידע שנמסר לנו, מנהיגת הקבוצה מייחסת לעצמה ידע ייחודי בתודעת קרישנה ונוטה לשלול מורים רוחניים אחרים. בדרכים מניפולטיביות היא מכוונת לפעול על פי דבריה והדרכתה בלבד כי היא קרובה לאלוהים, לה יש את אלוהים, ורק איתה ניתן להגיע בחזרה לאלוהות.היא השתמשה באיום על חברי הקבוצה שאם יעזבו או לא יקשיבו לה ,הם "יפלו" מהחיים הרוחניים. אי לכך במשך השנים כמעט ולא הייתה כניסה לקבוצה למורים שונים שהגיעו לארץ והתקבלו בברכה בקבוצות אחרות. חברי הקבוצה היו חשופים לרוב רק לפרשנות של מנהיגת הקבוצה.
(פרק חשוב בנוגע להתעללות רוחנית כדאי לקרוא כאן: http://www.difficultrelationships.com/2009/02/09/ten-signs-of-spiritual-abuse/)

המנהיגה, לכאורה, לא אומרת דבר על עצמה. האדרה כלפיה נעשית על ידי המאמינים (הדבקים- כך נקראים אנשים המתרגלים תודעת קרישנה)) הקרובים אליה, המעודדים את המצטרף החדש להתייעץ איתה בכל דבר הודות לדרגתה הרוחנית הגבוהה.
בהתייעצויות ובפגישות איתה, על פי העדויות, מוצגת המנהיגה כמי שיש בידיה ידע טיפולי ועל כן מתנהלות שיחות אישיות ארוכות ורבות עם חברי הקבוצה. בשיחות משתפים אותה המאמינים בחוויותיהם ובקשייהם וכך נוצר קשר הדוק בו היא לומדת להכיר אותם לעומק. בשיחות מציפה המנהיגה קשיים פסיכולוגיים, על אף שאינם בהכרח אקוטיים, ונותנת את התחושה כמי שבידיה הפתרונות לכל.
לעיתים נוצר מצב בו החברים המחפשים את אהדתה של המנהיגה ואת קרבתה, לאחר שקיבלו תחושה שזו דרך לעלות בדרגה רוחנית, בחלקם מייצרים ומעצימים קשיים, כדי לזכות בפגישות ובשיחות אישיות איתה.

על פי העדויות, המנהיגה  מהווה לחברי הקבוצה את דמות "המורה הרוחנית", דמות "הפסיכולוגית"(על אף שאין לה שום הכשרה תואמת), ודמות "האם". מתוך כך נוצרת תלות במנהיגה אשר בידיה המענה לכל בעיותיהם. המנהיגה איננה שומרת על דיסקרטיות ומשתמשת במידע שליקטה בשיחות האישיות כנגד חברי הקבוצה כאמצעי שליטה, ועושה שימוש בלתי הולם במידע: מעצימה קשיים בין-זוגיים, מפרידה בין חברים בקבוצה, ומנתקת מגורמים חיצוניים.

בשם הדרך הרוחנית מתנהלת בקבוצה תרבות הלשנה. כל אירוע, מדווח למנהיגה, לרבות מי דיבר עם מי, מי לבש מה, היכן היה, מה אמר ומתי; לכאורה, במטרה לשמור על החיים הרוחניים של החברים בקבוצה, מה שגורם לאווירה קשה, ולקשרים מעוותים בין חברי הקבוצה ולהתנהלות של 'הפרד ומשול' בין החברים.

הבלעדיות לדרך האמת, השיחות האישיות המרובות, ההפרד ומשול, הניתוק מחברים ומשפחה, הפיכת המנהיגה לאם, פסיכולוגית ומנהיגה רוחנית, ייצרה מערכת יחסים תלותית במנהיגה באופן קיצוני.
החברים בקבוצה נדרשים לפעול על פי הוראותיה של המנהיגה ולהיוועץ עמה בכל צעד בחייהם. המנהיגה שולטת בחייהם הפרטים של החברים בקבוצה כמו כן מניעה את מערכות היחסים בין חברי הקבוצה ומכוונת אותם. מחברי הקבוצה נשלל חופש הבחירה העצמי לגבי סוגיות שגרתיות תוך כדי חדירה לחייהם הפרטיים כמו לדוגמא: התערבות בגידול הילדים: איך לחנכם, איך לדבר עימם, לאיזה חוגים ישלחו, עם מי ישחקו ועוד, והתערבות בחיי המבוגרים; עם מי כדאי להיפגש, מה להגיד למי, האם ומתי להכנס להריון, במה לעבוד, איך לנהוג עם בן הזוג, מה ללמוד ועוד.
המנהיגה  מעודדת התנהלות זו וכתוצאה מכך חברי הקבוצה מאבדים את יכולתם הלגיטימית והטבעית לקבל החלטות ולהקשיב לקולם הפנימי. הם תלויים בה במחשבותיהם, ברגשותיהם, במעשיהם, ובהחלטותיהם.

בקבוצה מונעים בדרכים מתוחכמות להיות בקשר עם "אויבים" (היכולים,לכאורה, לפגוע בחיים הרוחניים) ואלו הם בני משפחת המוצא, הורים אחים, אחיות, חברי עבר, או "פורשים" שעזבו את הקבוצה.
חברי הקבוצה ברובם נותקו ממשפחות המוצא ומהוריהם.
הניתוק נעשה ע"י אותן שיחות אישיות ותהליך "טיפולי" על ידי המנהיגה. בתהליך זה חברי קבוצה רבים הוטעו והולכו שולל להאמין כי עברו ניצול על ידי מי מבני המשפחה הקרובה או חוו פגיעות מיניות בילדותם מידי הוריהם. בעקבות "הגילוי", חלקם הוציאו צווי הרחקה להוריהם, או שלחו מכתבים זועמים.

"ניתוק" הוא  ניתוק טוטאלי: אי קיום קשר טלפוני בין חברי הקבוצה למשפחות המוצא/הורים, אי הגעה לביקורים משפחתיים, חגים שבתות ואירועים. וכן, אי שיתופם במידע חשוב כמו נישואין והולדת ילדים.
המעטים שנמצאים בקשר כל שהוא עם הוריהם, על פי העדויות, חלקם, למרות בקשות ההורים, בדרכים עקיפות, מונעים מהם להגיע לחריש.
(עצם השיעור הגבוה של אנשים מתוך הקבוצה המנותקים ממשפחות המוצא שלהם, אומר דרשני).
חשוב להדגיש כי המרכז מכיר בקיומה של תופעת פגיעות מיניות במשפחה ומצר על כך מאוד. איננו טוענים שאיש בקבוצה לא נפגע מעולם ע"י בן משפחה, כי קיימים מחקרים המעידים על קיום פגיעה כזו בכל חברה.
אולם, עצם העובדה שחברים רבים באותה קבוצה נפגעו ע"י בני משפחתם, מעלה שאלות ותהיות. משמיעת העדויות של נפגעים שהיו בקבוצה, ומשיחות עם מטפלים, נוכחנו לדעת כי נעשה שימוש מעוות ומזיק בטכניקות לגיטימיות שונות במטרה להרחיק את המאמינים ממשפחתם.
תחום הפגיעות המיניות במשפחה והיזכרות בפגיעות חשוף למתקפות בלתי פוסקות, ואירועים מסוג זה מעיבים על קרבנות שנפגעו באמת ובתמים.
 
המנהיגה השתמשה בכתבים ובפרשנויות של תודעת קרישנה לתמרון האנשים ולהצדקת מעשיה. לדוגמא:
בקבוצה הילכו סיפורים מיסטיים ובלתי מציאותיים על אנשים דתיים או רוחותיהם הרודפים את אנשי הקבוצה ועלולים להפנט אותם, עד כדי כך שחברי הקבוצה עלולים ללא שימת לב לפתוח את הדלת לכוחות רשע אלו, שעלולים לנטרל מהם את 'תודעת קרישנה'. סיפורים מיסטיים אלו הביאו את המאמינים לפחדים נוראיים.(המנהיגה טענה שהספקות, השאלות,וחוסר האמון שהיה לאנשי הקבוצה נבע מכך שהדתיים היפנטו אותם נגד המנהיגה ונגד תודעת קרישנה ולא מתוך ביקורת שנבעה מתוך עצמם...וכביכול,היא עוזרת להם להיפתר מהספקות שאינם שלהם בעצם....),
לכך גם היו בידי המנהיגה פתרונות: התקנת מצלמות לתיעוד האנשים החודרים לבתים...(שלפי העדויות לא נמצא בהם שום תיעוד). כמו כן, התקנת מערכות מנעולים חשמליות הנשלטות ע"י המנהיגים. חלק מחברי הקבוצה נדרשו ליצור קשר טלפוני טרם יציאתם מהבית כדי שאחד ממנהיגי הקבוצה יפתח להם את הדלת, ישוחח איתם טלפונית "וישמור" עליהם עד הגיעם למקום בטוח.. (מידע זה התקבל בידנו ממספר מקורות במשך שנת 2012)
 
מושג המכונה 'דימנים' בתודעת קרישנה (זדים/שטניים- אנשים/ישויות אשר על פי תודעת קרישנה מונעים ע"י כוחות אופל שטניים, ופוגעים באחרים מתוך כוונות זדון) קיבל משמעות מעוותת על ידי המנהיגה שעוררה  את הקבוצה להאמין שחלק מהאנשים בקבוצה הם דימנים בעצמם או שדימנים (שטנים) חדרו לנשמותיהם, ועל כן יש להתרחק מהם. היו מקרים שילדים בקבוצה הוכרזו כ"דימנים" וניתנה הוראה לכלל חברי הקבוצה  להתרחק מאותם ילדים.כמו כן, כשהורים הוכרזו 'דימנים' גם אז המנהיגה יצרה מצב בו הילדים הורחקו מהוריהם.
 
ישנה ציפייה שהחברים בקבוצה יתנו אמון מלא בדורית ויקבלו את דורית כסמכות בלעדית, ומצופה צייתנות מלאה. כתוצאה מכך לא ניתן להעביר ביקורת על הקבוצה ועל המנהיגה. כאשר חבר בקבוצה אינו פועל באופן זה, הוא נחשב מתריס, מרדן וחסר יכולת התמסרות. לעיתים קרובות מופעלות סנקציות על חברים כאלה. סנקציות עשויות להיות נידוי, ריחוק מפעילויות שונות של הקבוצה לזמן מה, איום על החיים הרוחניים, התייחסות מזלזלת ומבטלת ויצירת רגשות אשמה. סנקציות שכאלה גוררות לעיתים גם נידוי ילדים וניתוק קשר חברתי עימם.
 
על פי העדויות חלק מהמאפיינים הכיתתיים, השליטה והמניפולציות על החברים מתבצעים על ידי המקורבים למנהיגה בהדרכתה ובתיאום איתה.
 
כאמור לעיל כל המאפיינים שהוזכרו עד כה מצביעים על אופייה הכיתתי ההרסני של קבוצת 'הרא קרישנה' בחריש , המביאים את החברים בקבוצה למצב של תלות במנהיגה ללא יכולת של שיפוט, ביקורת וחשיבה עצמאית, ומכשירים את הקרקע של המנהיגה לניצולם ושעבודם של החברים בקבוצה, וזאת על פי הבנתנו בניגוד לדרך  "תודעת קרישנה" המקורית.
 
מאחר והמרכז לנפגעי כתות פעל כנגד ההתנהלות הכיתתית בקבוצה בשיתוף עם ארגון איסקון העולמי, יכול להיות שישנם שינויים שהתחוללו בשנה האחרונה וכיום איננו יודעים האם קיימים סיפורי הפחדה וחרדות.
אך לפי הבנתנו גם כיום מידת השליטה של דורית בחברי הקבוצה גבוהה מאד ומצופה מהם לראות בה סמכות בלעדית.

כל המעוניין להצטרף לקבוצה מוטלת עליו האחריות לשאול את עצמו האם כך הוא בוחר לו מורה רוחני והאם אישה כזאת ראויה לשמש לו כמורת דרך? ככל הידוע לנו ולמרבה הצער והכאב, המנהיגה לא לקחה אחריות על הפגיעות האיומות שהסבה לחברי הקבוצה וחושבת שהיא פעלה כראוי...
 
ועכשיו בנימה יותר אישית לחברי הקבוצה: (אולי קצת נאיבי מצידנו, אבל אנחנו מנסים...)
 
אנו יודעים שנאמר לכם כי מטרת המרכז לנפגעי כתות היא לפגוע בתודעת קרישנה.
אך ברצוננו להבהיר באופן שאינו משתמע לשתי פנים:
אין לנו שום התנגדות לתודעת קרישנה, ואנו יודעים כי תודעת קרישנה היא דרך רוחנית מקובלת בעולם.
אנו מכבדים את חופש הבחירה של האדם בדרכו הרוחנית. מטרתנו היא להתריע ולפעול כנגד התנהלות כיתתית בתוך אותן דרכים רוחניות (ואנו פוגשים זאת בכל הדתות והדרכים הרוחניות), וזאת מתוך עדויות ומידע שקיבלנו ולא על דעת עצמנו.
כמו כן, אנחנו לא פועלים עם ארגון יד לאחים, ותפיסתם אינה בהלימה עם תפיסתנו, כפי שהסברנו לעיל.
 
במידה ואתה סבור שנפגעת מינית על ידי הוריך או מישהו ממשפחתך אנו מפצירים בך לבחון  עם עצמך:
האם הידע אודות הפגיעה נתגלה לך לראשונה לאחר ההצטרפות לקבוצה או שהיית מודע לו טרם הצטרפותך?
אם נודע לך על דבר הפגיעה רק לאחר הצטרפותך, נסה לשחזר את האופן המדויק בו הדברים התגלו לך.
גש להתייעץ עם איש מקצוע מומחה בתחום שאינו קשור עם הקבוצה וכן עיין באינטרנט בתחום "זכרונות כוזבים".
יצירת זכרון כזה מייצר מצב פוסט טראומטי כאילו התרחשה הפגיעה באמת, לכן אין לייחס מאפיינים פוסט טראומטיים לאמיתות הדברים.

כמו כן ,אנו מציעים לך לשאול את עצמך האם יש בך פחד לשאול שאלות ולהעלות ספקות? האם התייעצת עם אנשים נוספים מלבד המנהיגה?והאם כשאתה קורא את המידע לעיל יש בך תחושה שאולי באמת משהו לא בסדר ואינו מסתדר עם צו ליבך, עם קולך הפנימי ועם ההיגיון שלך ואולי אף עם הפילוסופיה של תודעת קרישנה?....

ליצירת קשר ניתן לפנות לטל: 03/6708811 (ניתן להשאיר הודעה בתא קולי באין מענה)
כל הפניות דיסקרטיות לחלוטין.
 
כתבות וחומר ברשת:
מחול שדים -  תחקיר 7 ימים, ידיעות אחרונות 25/10/2013


רוצה לדעת עוד על כתות?

קבל במתנה את הספר "איך פועלות כתות?" - לחץ כאן.

 


______________________________________________________________________________


יש לכם שאלות ? רוצים עוד אינפורמציה על הקבוצה ? צרו קשר ונשמח לעזור
 

 

כל זכויות היוצרים והקניין הרוחני באתר המרכז הישראלי לנפגעי כתות שייכות למרכז הישראלי לנפגעי כתות (להלן "המרכז") או לכותבים וגופי תקשורת אשר נתנו למרכז את הסכמתם לשימוש בחומר. אין להעתיק, להפיץ, לשכפל, להציג בפומבי, לשנות, לפרסם, לתרגם, לאחסן במאגר מידע, לשדר או לקלוט באמצעי תקשורת אלקטרוני, אופטי, מכני או אחר, להעביר, למכור, להפיץ או לעשות שימוש מסחרי כלשהו, במידע, במאמרים, בסרטים, בקבצים המופיעים באתר או בכל חלק שלהם, אלא באישור מראש ובכתב מאת המרכז.

 


'המרכז הישראלי לנפגעי כתות' (חל"צ)
רח' בן גוריון 24 (בית ליגב), רמת גן
        טל:
  03-6708811, פקס: 03/6708822       
דוא"ל:
  
s.soskatot@gmail.com
 

[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]       [מפת האתר]       [יצירת קשר]

 

לייבסיטי - בניית אתרים